Bangkok'ta ilk altın Halil'den

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta devam eden 24. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda, atletizmde, erkekler 5 bin metrede Halil Akkaş altın madalya kazandı.

BANGKOK - Tayland'ın başkenti Bangkok'ta devam eden 24. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda, atletizmde, erkekler 5 bin metrede Halil Akkaş altın madalya kazandı. Milli atlet, 14.08.47'lik derecesiyle ilk sırayı alarak birinciliği elde etti. 25 atletin mücadele ettiği 5 bin metre finalinde en iyi zamanı yapan Halil Akkaş, Türkiye'ye oyunlardaki ilk altın madalyasını kazandırmış oldu. 5 bin metrede gümüş madalyayı 14.09.33'lük derecesiyle Japon Yuki Matsuoka alırken, bronz madalyanın sahibi ise 14.10.13 ile koşan Ugandalı Simon Ayeko oldu. Akkaş, bugün erkekler 3 bin metre engelli finalinde de altın madalya mücadelesi verecek.
Bayanlar 3 bin metre engellide ise Türkan Erişmiş, 9.46.12'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak bronz madalya kazandı. Milli atlet, Bangkok'da elde ettiği dereceyle kariyerinin en iyi zamanını yaparken, yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu. Erişmiş'in eski Türkiye rekoru 9.50.32'ydi. Bu kategoride altın madalyayı 9.45.04 ile Bulgar Dobrinka Şalamanova alırken, Ukraynalı Valentina Gorpiniç üçüncü oldu.
Erkekler fark yedi
Basketbol kategorisinde Türkiye hem bayanlarda hem de erkeklerde ikinci tur maçlarına kötü başladı. Erkek Basketbol Milli Takımı ABD'ye 87-65, Bayan Basketbol Milli Takımı ise Polonya'ya 57-56 yenildi.
İkinci tur J Grubu'nda mücadele eden erkek milliler, ABD karşısında maçın ilk periyodunu 26-16 geride kapattı. İkinci periyotta da rakibin ataklarına yeterli karşılığı veremeyen Ay-yıldızlılar devreyi 48-32'lik skorla geride tamamladı. Üçüncü çeyrekte biraz toparlanan ve üst üste sayılar üreten Türkiye, aradaki farkı kapatmaya çalışsa da üçüncü periyodun sonunda skor ABD lehine 66-54 oldu. Son çeyrekte yine oyundan kopan milliler, maçtan 87-65 yenik ayrıldı.
Kızlar son çeyrekte mağlup
Maçta 22 sayı üreten Rıfat Murat Kaya, millilerin en skorer ismi olurken, Cihad Şahin 10 sayı ve 4 ribauntla takımı ayakta tutmaya çalıştı. ABD'de ise Adam Koch 20 sayıyla oyunu tamamlarken, Jared Josten millilerin potasına 19 sayı bıraktı. Grubun diğer maçında Litvanya, Çin'i 125-63'lük skorla bozguna uğrattı. Milliler bugün Çin'le karşılaşacak.
Bayan Basketbol Milli Takımı ise E Grubu'nda Polonya ile yaptığı ve büyük çoğunluğunda önde olduğu karşılaşmayı 57-56 kaybetti. Milli Takım'da Gülçin Cantekin 18 sayıyla maçın en skorer ismi oldu. Bayan Basketbol Milli Takımı, ikinci maçında yarın Kanada ile karşılaşacak. Kanada, ilk maçında Avustralya'ya 66-53 mağlup oldu. (Spor Servisi)