Banka bilançoları vade kıskacında

Bankacılık sektörü, kısa vade kıskacından kurtulamıyor. Toplam mevduatının ortalama vadesi üç ayın altına inen bankacılık sektörünün yükümlülüklerinin ağırlıklı olarak üç aydan kısa, varlıklarının ise üç aydan uzun kalemlerden oluştuğu belirlendi.

ANKARA - Bankacılık sektörü, kısa vade kıskacından kurtulamıyor. Toplam mevduatının ortalama vadesi üç ayın altına inen bankacılık sektörünün yükümlülüklerinin ağırlıklı olarak üç aydan kısa, varlıklarının ise üç aydan uzun kalemlerden oluştuğu belirlendi.
Türkiye Bankalar Birliği'nin Eylül 2002 verilerine göre bankalardaki TL mevduatların ortalama vadesi 2.4 ay, döviz mevduatların ise 2.5 ay. Repo yoluyla topladığı kaynaklar da dahil edildiğinde kaynakların ortalama vadesi 2.5 ayın da altına iniyor.
Bilançolara kümülatif olarak bakıldığında sektörün yükümlülüklerinin yüzde 80'i bir yıldan, yüzde 86'sı beş yıldan kısa kalemlerden oluşuyor. Buna karşın varlıkların yüzde 73'ü bir yıldan, yüzde 90'ı beş yıldan kısa kalemlerden meydana geliyor.
Sektörün, kısa vadeli kaynak toplayıp, bunu daha uzun vadeli alanlara yöneltmesinin banka bilançolarının önemli bir vade riski taşıdığına işaret ediyor. Bu durumun bankaları faiz ve dövizdeki gelişmelere duyarlı hale getirdiği belirtiliyor.