Barcelona ve Espanyol, La Liga'dan atılabilir!

Barcelona ve Espanyol, La Liga'dan atılabilir!
Barcelona ve Espanyol, La Liga'dan atılabilir!
Katalonya'nın bağımsızlığını ilan etmesi halinde; Barcelona ve Espanyol, İspanya 1. Ligi'nden (La Liga) atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

MADRİD - İspanya Yüksek Spor Konseyi (CSD) yetkilileri, Katalonya'da yaklaşan ve bir bağımsızlık referandumuna dönüştürülen seçimler nedeniyle bir açıklama yaptı. Mevcut kanunda özerk bölge takımlarının La Liga'yı oluşturduğuna vurgu yapılarak, "bu bölgelerden birinin İspanya'dan ayrılmayı seçmesi halinde özerk yönetimlere ait futbol kulüplerinin otomatikmen ligden atılması gündeme gelecektir" denildi.

Bu durumda Katalonya Özerk Bölgesi'ne ait La Liga'da temsil edilen Barcelona ve Espanyol, La Liga'ya dahil edilmeyecek. Böylece Barcelona ile Real Madrid arasındaki 'El Clasico' da tarihe karışacak.

İki kulübün La Liga'dan atılıp atılmayacağı konusundaki ilk önemli adım önümüzdeki hafta 27 Eylül 'de yapılacak Katalonya genel seçimlerinde atılacak. Bağımsızlık isteyen partilerin seçimleri kazanması halinde, bir yıl içinde bağımsızlık programı uygulanıp yürürlüğe koyulacak. Katalonya'da yapılan son kamuoyu yoklamalarında bağımsızlık isteyen partiler önde görülüyor. İspanya hükümeti ise bu karara şiddetle karşı çıkarak Katalanların bağımsızlık ilan etmesine müsaade etmeyeceklerini duyurdu.

Messi'li, Neymar'lı, Suarez'li ve Arda Turan'lı Barcelona'nın, La Liga'dan atılmasının hem bu kulübe hem de lige zarar vereceğini ifade edilirken, bu durumun İspanya'da futbolun intiharı anlamına geleceği belirtildi. Mehmet ÇİFTÇİ (DHA)