"Barcelona'dan güçsüz değiliz"

"Barcelona'dan güçsüz değiliz"
"Barcelona'dan güçsüz değiliz"
Fenerbahçe Ülker Şube Direktörü Nedim Karakaş, Euroleague Top 16 Turu'nda yarın oynayacakları Barcelona maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL - Nedim Karakaş, Barcelona ile ilk tur grubunda iki kez karşılaştıklarını hatırlatarak, "İstanbul'da galip geldik. Deplasmanda iyi başlayamadık, sonunda yakalasak da galip gelemedik. Bu sezon içinde üçüncü maçımız olacak. Yine bizim hedeflerimiz doğrultusunda mutlaka kazanmak için mücadele edeceğiz. Elde edeceğimiz galibiyet, grubumuzdaki ilk 4 ve ilk 2 hedefimiz için önemli bir gösterge olacaktır" diye konuştu.

Takımların sezon başındaki durumlarından daha iyi olduğunu dile getiren Karakaş, şöyle devam etti:
"Bu bütün takımlar için geçerli. Top 16 o bakımdan daha önemli. Barcelona'nın sezon başındaki gücünden daha iyi olması çok normal. İlk gruptaki maçlara çıkarken biz de tam hazır değildik. O bakımdan takımlar arasında fazla değişen bir şey olacağına inanmıyorum. 'Biz o zaman çok iyiydik de onlar kötüydü. Biz onun için yendik' gibi bir şey yok. Onlar ne kadar düzeldiyse, biz de o kadar düzelmişizdir. Tabii ki çok güçlü kadroları var. Sada, Huertas, Navarro, Nachbar, Tomic, Erazem Lorbek, Papanikolaou gibi oyunculara sahipler. Bunlar kendi ülkelerinin milli takımlarında yer alan sporcular. Ancak bizim kadromuzdaki oyuncular da elit ve üst düzey. Onlar da hepsi kendi milli takımlarında yer alıyorlar."

"BARCELONA FALAN DÜŞÜNMEDEN YENMEK ZORUNDAYIZ"

Fenerbahçe Ülker'in THY Avrupa Ligi'nde Dörtlü Finale ilk defa yükselmek için mücadele ettiğine dikkati çeken Nedim Karakaş, "Bu çok motive edici bir olay. Grupta diğer tüm takımlar dörtlü final oynamış veya kazanmış ekipler. Hedefimiz Dörtlü Final olduğu için, kendi sahamızda, kendi seyircimizin önünde, Barcelona falan düşünmeden yenmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Barcelona karşısında kendi güçlerini sahaya yansıtmaları gerektiğini dile getiren Karakaş, "Barcelona, CSKA Moskova, Real Madrid'i herkes biliyor. Bunlar her sezon öncesinde Dörtlü Final'in direkt adayı gösterilen ekipler. Biz de orada yer almak istiyoruz. Önce kendi grubumuzda ilk 4 içine girip, sonra play-off'u geçip, dörtlü finale yükselmemiz lazım. Bunun yolu bu. Eğer o yoldan geçmek istiyorsak, bu maçları kazanmamız lazım. Sporcularımız da bunun bilinci içinde" şeklinde konuştu.

"SEYİRCİMİZ MAÇI SPORCULARIMIZLA BİRLİKTE YAŞASIN"

Nedim Karakaş, Barcelona maçında salonun tamamen dolu olacağını, biletlerin bitmek üzere olduğunu söyledi.

Seyircilerden Barcelona maçındaki beklentilerini de anlatan Karakaş, şunları kaydetti:
"Seyircimizden en büyük beklentim, maçın her anını sporcularımızla yaşayıp, hakemlerin hatasına anında tepki göstermeleri. Buraya gelecek 13 bin kişi, sahadaki sporcularımızla tek yürek olmalı. Taraftarımız maçın her anını canlı yaşayıp, sahadaki oyuncularla hareket ederek, eğer bizim takım atağa geçiyorsa atak yapmalı, defanstaysa rakibi ıslıklamalı, hakem hatalarına da tepki vermeli. Olympiakos maçında hakemin çaldığı yanlış düdük dakikalarca ıslıklandı. Tabii ki bu hakemler üstünde etki yapıyor. Biz bu konularda maalesef zayıf kalıyoruz. Seyircilerimden beklentim, bunlara anında gerekli şekliyle tepkisini verebilmesi. Seyircimizin önemi büyük. Taraftar gücünün sahaya yansıması bu şekilde oluyor. Olympiakos seyircisi hakemi baskı altına alıyor. Hakem bir kez düdük çalıyor, salon inliyor. Bir kez daha çalıyor yine inliyor. Üçüncüsünde gerçekten faul var ama hakem çalamıyor. Basketbol seyircisinin bilinci olarak yapması gereken hem rakip hem hakemler üzerinde baskı kurması."

"İLK GRUPTAKİ BAŞARIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ"

Nedim Karakaş, gruptaki ilk maçta Olympiakos karşısında iyi mücadele etmelerine karşın, sahadan yenilgiyle ayrıldıklarını kaydetti.

"Olympiakos maçında son 3 dakikada 6 üç sayılık atıştan 5 tanesinin basket olması, bizim o andaki direncimizi kırdı" diyen Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı:
"Son dakikalarda aradaki farkın 3 sayıya kadar indiği bir maçın normalde bizim olması lazım. Üst üste yediğimiz üç sayılık basketler takımı olumsuz etkiledi. Son 6 hücumda 5 üçlük yedik. Ancak takım gayet iyi mücadele etti. Hücumda ve savunmada daha iyi olabilirdik ama oyuncularımız iyi bir mücadele sergilediler. O bakımdan söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ancak mücadele etmeden yenilmek o bambaşka. İlk grup maçlarında elde ettiğimiz başarıları ikinci turda da devam ettirmek istiyoruz. İnşallah bunu başarırız." (AA)