Baş ağrısı devam edecek

Ligde Fenerbahçe maçında attığı gol sonrası yaptığı hareket nedeniyle Beşiktaş yönetimi tarafından sözleşmesi tek taraflı feshedilen Pascal Nouma, Siyah-Beyazlı kulübü UEFA'ya şikayet ediyor.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Ligde Fenerbahçe maçında attığı gol sonrası yaptığı hareket nedeniyle Beşiktaş yönetimi tarafından sözleşmesi tek taraflı feshedilen Pascal Nouma, Siyah-Beyazlı kulübü UEFA'ya şikayet ediyor. Dün ülkesine dönmeyip, Türkiye'de kalmaya karar veren Fransız futbolcu sözleşmesinde, 'Teknik direktörün raporu olmadan ceza verilemez' özel maddesini devreye soktu. Nouma, Beşiktaş Teknik Direktörü Mircea Lucescu'dan, yönetime herhangi bir rapor vermediğini öğrenince, menajerini İstanbul'a davet etti. Fransız'ın menajeri Chantal'ın, Beşiktaş'ı UEFA'ya şikayet edeceği, ayrıca maddi ve manevi tazminat davası açacağı belirtildi.
Kadıköy 100. Yıl Beşiktaşlılar Derneği açılış töreninde konuşan Serdar Bilgili, "Beşiktaş kulübü, kuruluşundan bugüne spor yaptırmaktan öte, Türk halkına ahlak, etik ve dürüstlüğü aktarmakta, bu dersi vermektedir. Bunun için başarıya giden yolda şampiyonluk için her yolun mübah olmadığını hep anlattık. Dürüstlüğümüzle, ahlakımızla toplum içindeki görevimizi arkadaşlarımızla birlikte yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi.
Pascal Nouma'ya, Siyah-Beyazlı taraftarlardan destek geldi. Bir internet sitesinde yapılan ankete katılarak, Nouma'nın gönderilmesini yanlış buldukları yönünde oy kullandı. Halen sürmekte olan ankete katılanların yüzde 86'sı, Fransız oyuncunun gönderilmesinin yanlış bir karar olduğu yönünde oy verdi.
Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Başkanı ve Sporda Psiko-Sosyal Olaylar Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, Pascal Nouma'nın, Türk sporuna çok olumlu katkı sağladığını bildirdi.
Sporun özellikle gelişmiş ülkelerde saldırganlık potansiyelini azaltarak, bu potansiyeli estetik izlenime dönüştürmek ve kişileri rahatlatmak için bir araç olarak kullanıldığını ve desteklendiğini kaydeden Kaya şunları söyledi: "Bu zamana kadar yaptığı eylemler, hoşgörüyle karşılanan, medeni, ağabey-kardeş ilişkisi içinde çözülmeye çalışılan Nouma'nın son eyleminin ardından ligin oldukça kritik bir döneminde sözleşmesinin feshi, gerçekte Türk sporuna birçok mesaj vermektedir. Tam zamanında alınan bu karar, taraftar, sporcu ve yöneticilerin bu olayda tek yürek hareket etmesi, bundan sonra da spora yakışmayan, dostluğa, hoşgörüye aykırı hareketlere prim verilmemesini sağlayacak. Gerginliğin azalması, futbolda kalitenin yükselmesine, futbolcuların şovdan çok kendilerini tamamıyla futbolun kalitesine yönlendirmesine aracı olacak. Yani enerji şiddete değil, futbola verilecek. Cesur bir karar alan Beşiktaşlı yöneticileri tüm sporseverlerin kutlaması gerekiyor."