Başbakan konuşunca sesleri çıkmadı!

Başbakan konuşunca sesleri çıkmadı!
Başbakan konuşunca sesleri çıkmadı!
Başbakan Erdoğan, "Kalkıp da bir kulübe yok küme düşürmekti yok şu kadar para cezasıydı, böyle bir şeyin yapılmasını asla tasvip etmiyorum" dedi. CHP ve MHP liderlerinin sözleri sonrası 2'şer açıklama yapan Fenerbahçe ve Trabzonspor, bu kez sessiz kaldı.

Radikal.com.tr - Fenerbahçe Kulübü, CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Başkanı Devlet Bahçeli'ye, UEFA kararları sonrası yaptıkları açıklamalar nedeniyle resmi internet sitesi üzerinden teşekkür etmişti. Sarı-lacivertli yönetimin, "Fenerbahçe camiasının diyelim ki, 20-25 milyon taraftarı var. Beşiktaş’ın bakıyorsunuz, 15-20 milyon taraftarı var. Bu kuralları koyanlar insan. Bu yanlışı düzeltin. Kişilerle kurumları ayırın" sözleriyle UEFA'ya seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için henüz bir açıklamada bulunmaması ise dikkati çekti.

Aynı şekilde Trabzonspor Kulübü, CHP Başkanı Kılıçdaroğlu ile MHP Başkanı Bahçeli'ye resmi site üzerinden isim vermeden tepki göstermiş, iki lideri yine isim vermeden 'oy kaygısı' ile hareket etmekle suçlamıştı. Bordo-mavili yönetim kurulu, iki isme oranla Başbakan Erdoğan'ın daha net ifadeler kullanmasına rağmen adeta sessizliğe büründü.

1 Temmuz Pazartesi tarihli, ‘Fenerbahçe Spor Kulübü’ imzası taşıyan açıklama:
"MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısındaki açıklamalarını takip etmiş bulunuyoruz.

Sayın Bahçeli, UEFA’nın vermiş olduğu kararları; "Son günlerde en önemli konu başlıklarından birisi de UEFA Denetleme ve Disiplin Kurulu’nun 26 Haziran 2013 günü, iki güzide ve köklü futbol kulübümüz hakkında verdiği kararlar olmuştur. Fenerbahçe ve Beşiktaş, UEFA tarafından haksız ve peşin hükümlerle suçlanmış ve cezalandırılmıştır. Herkes bilsin ki bu iki kulübümüze yönelik desteğimiz ve sevgimiz hiç azalmayacaktır" sözleri ile değerlendirmiştir.

Duyarlı devlet adamlığı duruşu ile konuya gösterdiği hassasiyet ve verdiği destekten dolayı; Kulübümüz ve Camiamız adına Sayın Bahçeli’ye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla."

2 Temmuz tarihli, 'Trabzonspor Yönetim Kurulu' imzası taşıyan açıklama:
UEFA Disiplin Kurulu tarafından açıklanan kararların ardından bu ülkenin tarafsız olması gereken bazı üst düzey yetkililerinin değerlendirmelerini büyük bir ibretle takip etmekteyiz.

Söz konusu açıklamaların adeta Trabzonsporumuz’un gasp edilen haklarının ve yapılan adaletsizliğin destekleyicisi olması hayretlerimizi daha da arttırmaktadır.

Yaşanan bu ortam hem kulübümüze gönül veren milyonlar hem de ahlaklı ve adaletli Türk futbolu paydaşları tarafından sağduyuyla izlense de, zamanı geldiğinde bu çevreleri hesaba katmayanlara verilecek cevabımızın olduğunun bilinmesini isteriz.

Bu gerçekler ışığında; Türk futbolunun son derece kritik bir süreçten geçtiği şu aşamada tüm çevreleri bir kez daha söylemleri ve eylemleri konusunda sorumlu davranmaya davet ediyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz."

3 Temmuz Çarşamba, 'Teşekkürlerimizle' başlıklı açıklama:
"CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün partisinin grup toplantısında UEFA kararları ile ilgili yapmış olduğu konuşmayı takip etmiş bulunmaktayız.

Sayın Kılıçdaroğlu, UEFA'nın vermiş olduğu kararları; "Özel yetkili mahkemeler bir demokraside olmaz. Bu mahkemelerin verdiği kararlara uymak doğru değildir. UEFA’ya sesleniyorum, bu kararlarla siz Türk sporunu cezalandıramazsınız. Yanlış yapıyorsunuz. Binlerce milyonlarca insan bunun yanlış olduğunu kabul ediyor" şeklinde değerlendirmiştir.

Önceki gün MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin, dün de CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya dair göstermiş olduğu hassasiyet ve camiamıza vermiş olduğu destekten ötürü memnuniyetimizi belirtir, Sayın Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederiz."

6 Temmuz tarihli, 'Trabzonspor Yönetim Kurulu' imzası taşıyan açıklama:
"Futbolumuzda 3 Temmuz sürecinin ardından gelinen noktada Türk adaletinin ve UEFA’nın verdiği kararlar ortadayken, ülkeyi yönetmeye talip olan siyasi parti liderleriyle bazı yetkililerin son günlerde takındıkları tavır manidardır.

Her ne şartta olursa olsun tarafsızlık ilkesine bağlı kalması gereken bu kesimler adeta haksızlığa uğrayan ve hakları gaspedilen Trabzonspor’un bu haklı davasını görmezden gelme yarışı içerisine girmişlerdir.

Sorumluluk sahibi iktidar taliplilerinin oy kaygısıyla, söylemlerinde her defasında ahlaklı ve temiz futbol yaratma mücadelesi içerisinde olan camiamızı hedef alır gibi gözükmeleri doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

Elbette bu söylemlere sağduyuyla mücadele eden, dünyanın her köşesine yayılmış milyonlarca Trabzonspor sevdalısı taraftarımızın ve temiz futbol beklentisi taşıyan Türk futbol paydaşlarının vereceği cevaplar bulunmaktadır.

Bizler ve bu kesimler büyük bir sağduyu örneği göstererek yaşanan sürecin tamamlanmasını beklemekteyiz.

Trabzonspor sevdalıları ve namuslu Türk futbolu paydaşlarından aynı sorumluluk anlayışı çerçevesinde hareketlerini sürdürmelerini istiyor, temiz Türk futboluna katkı sağlamak adına tüm ilgililerin de UEFA ve sonrasında çıkacak FIFA kararlarını saygıyla beklemelerini talep ediyoruz.

Kamuoyuna duyurulur."

'HÜKÜMET İSTİFA' SLOGANLARI TEPKİSİNE TARAFTARDAN TEPKi

Geçtiğimiz sezonun 33'üncü haftasında Fenerbahçe ile Galatasaray arasında Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan derbi maçta, sarı-lacivertli taraftarların 'hükümet istifa' şeklinde slogan atmasına yönetimden tepki gelmişti. Fenerbahçeli taraftarlar ise açıklamada yer alan 'belirli bir grup' ifadesi nedeniyle sosyal medya üzerinden sert eleştirilerde bulunmuştu.

Söz konusu açıklama şöyle:
"Stadımızda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray Spor Toto Süper Lig müsabakası öncesi, Reyhanlı’da meydana gelen menfur saldırı için yapılan saygı duruşu sırasında, belirli bir grup tarafından dini içerikli sloganlar atılmış, yasadışı bir örgütün propagandasına yönelik pankart açılmaya çalışılmış ve yine aynı grup tarafından bu esnada TC Hükümeti aleyhine protestolarda bulunulmuştur.

Tüm taraftarlarımızdan, Fenerbahçe’nin bir spor kulübü olma konusundaki hassasiyetine gereken özeni göstermelerini ve bu tür maksatlı provokasyonlara izin ve icazet vermemelerini, önemle rica ederiz.

Saygılarımızla."

HACIOSMANOĞLU AKP MİTİNGİNDE

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, AKP'nin geçtiğimiz ay İstanbul Kazlıçeşme'de düzenlediği mitinge gitmişti. Mitinge katılan önemli isimlerin yapılan anonslarla duyurulduğu miting alanında Hacıosmanoğlu'un da adı okunmuş ve sahneye çağrılmıştı. Sahneye çıkan Hacıosmanoğlu, miting alanını dolduran kalabalığı selamlamıştı. Trabzonspor Başkanı'nın daha önce Başbakan ile görüşmek için randevu talep ettiği ve miting alanına Başbakan Erdoğan ile görüşmek için geldiği iddia edilmişti.