Başınız sağ olsun: 'Tour de France öldü'

Dün Fransız gazeteleri 'Tour de France artık öldü' yorumunda bulundu. Bu yargıya onca doping skandalı, teste girmeyen etap birincileri, tur hakkında yapılan spekülasyonlar neden oldu kuşkusuz. Son olarak turda sarı mayoyu giyen Danimarkalı pedal Michael Rasmussen, turdan uzaklaştırıldı.

PAU - Dün Fransız gazeteleri 'Tour de France artık öldü' yorumunda bulundu. Bu yargıya onca doping skandalı, teste girmeyen etap birincileri, tur hakkında yapılan spekülasyonlar neden oldu kuşkusuz. Son olarak turda sarı mayoyu giyen Danimarkalı pedal Michael Rasmussen, turdan uzaklaştırıldı. Sebep ise Rasmussen'in mayıs ve haziran aylarında yapılan doping testlerinden "Meksika'dayım" diyerek kaçması ve bu tarihlerde İtalya'da görülmesiydi. Tur Direktörü Christian Prudhomme yaptığı açıklamada "Rasmussen hile yaptı diyemeyiz, fakat tutarsızlığı ve nerelerde olduğu konusunda yalanları artık dayanılmaz oldu" dedi.
Rasmussen ise kariyerinin bitirildiğini söyleyerek, "Bu, Rabobank takımındakiler ve benim için inanılmaz bir şey. Ben tabii ki temizim. İki hafta içinde 17 kez teste girdim ve sonuçlar hep negatif çıktı. Daha ne yapayım?" diye konuştu. Öte yandan turun dün geçilen 17. etabını, İtalyan Daniele Bennati birincilikle tamamlarken, genel klasmanda DSC takımından İspanyol Alberto Contador zirvede yer alıyor. (Spor Servisi)