Basketbolda sevinç

Türkiye Basketbol Milli Takımı, Hollanda'yı üstün bir oyun sonucunda 107-67 yenerek Avrupa Şampiyonası finallerine katılma hakkını garanti altına aldı.

Türkiye: 107
Hollanda: 67
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Jovciç (Yug), Obradoviç (Bos)
TÜRKİYE: Kerem 2, Alper 14, Mirsad 14, Tutku 7, Fatih 5, Serkan Erdoğan 13, İbrahim 27, Kaya 8, Hüseyin 17, Haluk
HOLLANDA: Krieger 7, De Paula, Van der Hols 4, Cortenraede 12, Steenvoord 6, Triemstrad 9, Rauhorst 4, Hammink 19, Vrind 6
1. Periyot: 26-12, 2. Periyot: 53-31, 3. Periyot: 69-45İSTANBUL - Türk Milli Takımı, Hollanda'yı 107-67 yenerek, Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde dokuzuncu maçında yedinci galibiyetini aldı. Oyunun başından itibaren baskılı savunmayla rakibi top kayıplarına zorlayan 'Devler', daha ilk dakikalarda kontrolü eline aldı ve arayı açmaya başladı. İlk çeyreğin 26-12 bitmesiyle, coach Aydın Örs, bütün oyuncularına şans tanıyan geniş bir rotasyona başvurdu. Sonradan oyuna girenlerin çıkanları aratmaması, takımda savunma konsantrasyonunun 40 dakika boyunca aynı çizgide kalması, Milli Takım'ın dünkü maçta en önemli artılarıydı. Mirsad'ın ribauntlardaki hakimiyeti, yedek bankından gelen Alper, Tutku ve Serkan gibi oyuncuların savunma gayretiyle birleşince, bol bol hızlı hücum yaratıldı, yakalanan yüksek tempo da tribünlere keyif verdi.
Kısa süren kuraklık
İlk yarıyı 53-31 galip kapatan Türk Milli Takımı, ikinci yarının ilk beş dakikasında çok sayıda isabetsiz top kullanınca, Hollanda 27. dakikada 60-41'lik skorla farkı 20 sayının altına düşürmeyi başardı. Ancak Ay-Yıldızlı ekip, üçüncü çeyreğin kalan bölümünde savunma dozajını artırarak, toplar kaptı ve bunları fast-break'lere çevirerek, yeniden farkı açtı. Dün üçlük atışlarda alışılan yüzdesinin çok altında kalan (1/8) İbrahim, hızlı hücumlardaki turnikelerden bulduğu sayılarla skorunu 27'ye ulaştırarak sahanın en skorer ismi olmayı başardı. Son çeyrekte kelimenin tam anlamıyla bir şov vardı sahada... Bandonun çaldığı melodilerle keyiflenen seyirci, millilerden '100' isterken, son beş dakikada alan savunması deneyen Aydın Örs'ün öğrencileri, bol sayıda top kapmayı sürdürdüler. Böyle olunca tribünlerin isteğine cevap vermek de kolaylaştı. Bitime 2.5 dakika kala skor 100'ü bulmuştu.
Türk Milli Takımı, rakibi 21 top kaybına zorlayarak sahadan 40 sayı farkla galip ayrılırken, cumartesi günkü Litvanya maçı öncesinde iyi bir prova yapmış oldu. Coach Örs de maçtan sonra, kendilerine destek veren ve güzel bir atmosfer yaratan seyirciye teşekkür etmeyi unutmadı. (Spor Servisi)