Başpehlivan da dopingli çıktı

Başpehlivan da dopingli çıktı
Başpehlivan da dopingli çıktı
Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemerin ebedi sahibi olma hakkı kazanan Ali Gürbüz'de yasaklı maddeye rastlandı.

ANKARA (AA) - NAMIK KEMAL KILINÇ / ANTALYA (DHA) - Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üçüncü kez üst üste birinci olarak Altın Kemer'in sahibi olan Ali Gürbüz'ün doping yaptığının tespit edildiğini söyledi.

Ya başpehlivanda da çıkarsa?

Dünya Dopingle Mücadele Komisyonu'ndan (WADA) kendilerine ulaştırılan raporda, Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı madde tespit edildiğini kaydeden Taşçı, "Çok üzücü bir olay. Biz dopingin çayırlara girmesini istemiyoruz. Kış aylarından beri sporcularımızı, güreşlere doğal bir şekilde hazırlanmaları konusunda uyarıyoruz ama belli ki bazı arkadaşlar bizi dinlememiş" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve federasyon olarak bu konunun üzerinde itinayla durulduğunu anlatan Taşçı, şöyle devam etti:
"Bu illet ile bütün dünya savaşıyor. Bu ilaç belasından sporcularımızı uzak tutmak için kontrollerin titizlikle yapılması çok önemli. Ali Gürbüz, hem son Kırkpınar birinciliğini hem de Altın Kemer'ini kaybedecek ancak önceki iki birinciliğine dokunulmayacak. 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin birinciliği ise İsmail Balaban'ın olacak."Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde numune veren sporculardan dopingli çıkanları daha önce açıkladıklarını dile getiren Taşçı, "Numune verenlerden sadece iki tanesinin sonuçları elimize ulaşmadı ancak bu, dopingli oldukları anlamına gelmiyor. Numuneler temiz çıktığında da rapor gönderilmeyebiliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

İKİ YIL MEN CEZASI ALABİLİR

Eski başpehlivanlardan Ali Gürbüz'ün oğlu olan 25 yaşındaki sporcunun 2 yıl men cezası alması bekleniyor. Ayrıca Gürbüz ödüllerini de geri verecek.

Uğur Vardan yazdı. "FILA 'Rıza' göstermeyince!"

PARA ÖDÜLÜ GERİ ALINACAK

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, bu yıl düzenlenen 652’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz’ün dopingli çıktığını ve altın kemer ile verilen 30 bin 250 liralık para ödülünün geri alınacağını açıkladı.

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Komitesi Başkanı Ahmet Taşçı'nın telefonla bilgi vermesi sonucu Gürbüz’de doping çıktığını öğrenen Sedefçi, "Şoktayım. Hep dediğim gibi Kırkpınar, Türk’ün onurunun, şerefinin geleneklerinin, alın terinin emeğinin önde olduğu bir yer. Emek büyük değerdir. Emekte helalinden bir emek olması lazım. Maalesef Ali Gürbüz kardeşimiz çok yiğit bir pehlivan ama maalesef doping numunesinde de dopingli çıkması beni şoka soktu. Keşke olmasaydı, bu yiğitlik meydanında bunların olasını doğru karşılanmaz. Gelenek, örf ve adetlerimize yakışmadığını söylemek istiyorum. Edirne Belediyesi olarak Ali Gürbüz’ün birinciliğini iptal etmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz 3 yıl ardı ardına başpehlivan olduğu için altın kemeri kazanmıştı. Ancak altın kemeri geri almamız gerekiyor. Bu şartlarda 2’nci 1’nci, 3’ncü olanlar 2’nci olacak şekilde yönetmeliğe bakıp düzenleme yapacağız. İnşallah bu son olsun. Yağlı güreşlerin biz her gün ileri gitmesini istiyoruz Ama dopingsizce, yiğitçe ,mertçe ve delikanlıca güreşler ve güreşçiler istiyoruz. Ben üzüntümü belirtmek istiyorum, keşke olmasaydı. Para ödülü ve altın kemer geri alınacak. Para ödülü de alttaki pehlivana verilecek. Altın kemer yine Ali Gürbüz dopingli çıktığı için Edirne Belediyesi’nde kalacak. Hak etmediği bir kemeri alması söz konusu olmayacak" dedi.

Kayaalp'e 'ırkçılıktan' 6 ay men cezası!

8 BAŞPEHLİVAN, 2 BAŞALTI PEHLİVANINDA DOPİNG

Başpehlivan Ali Gürbüz'ün yanı sıra başpehlivanlık kategorisinde güreşen Serhat Gökmen, Gökhan Arıcı, Murat Aydoğdu, Ali Altun, Bekir Seçim, Sermest Bulut, Süleyman Aykırı ve Ahmet Serbest'in de dopingli çıktığı açıklandı. Ayrıca başaltı pahlivanlarından olan ve final güreşinde birinci olan Abdullah Kaçmazoğlu ile ikinci Sinan Kaya'nın da dopingli olduğu ortaya çıktı. Dopingli çıkan pehlivanların savunmalarının isteneceği öğrenildi.

"DOĞRUYSA ALTIN KEMERİ KENDİM TESLİM EDERİM"

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne Antalya'nın Serik İlçesi Belek Belde Belediyesi adına katılarak başpehlivan olan Ali Gürbüz'de doping tespit edilmesi üzerine Belek Belediye Başkanı AK Parti 'li Yusuf Mecek, "Konuyu medyadan öğrendim ve çok üzüldüm. Ali Gürbüz'le telefonla görüştüm. Bize ve Gürbüz'e ulaşan resmi bir yazı yok. Ancak iddialar doğru ise Gürbüz'e verilen altın kemeri ve ödülü kendi elimle götürüp Edirne Belediyesi'ne telim edeceğim" dedi.

ALTIN KEMER İSMAİL BALABAN'A

Edirne'de bu yıl 652'ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni kazanarak üst üste 3 kez başpehlivan olan ve altın kemerin sürekli sahibi olan Ali Gürbüz'de doping maddesi tespit edildiğinin açıklanması, memleketi Antalya'da şok etkisi yarattı. Doping olayının resmileşmesi ile birlikte altın kemer, alınan numuneleri temiz çıkan finalist ve yine Antalya'nın Konyaaltı Belediyesi başpehlivanı İsmail Balaban'a verilecek.

31 atlete doping cezası

"BURASI ER MEYDANI"
 
Kırkpınar başpehlivanlarından Ordulu Recep Kara, Ali Gürbüz'ün dopingli çıkmasını şaşkınlıkla öğrendiğini belirtti.
 
Er meydanlarında bu tür şeylerin olmaması gerektiğini ve haberi duyunca çok üzüldüğünü ifade eden Kara, şunları kaydetti:
"Güreş atalarımız döneminden bu güne taşınan spor. Ancak bu sporda da diğer başka spor branşlarında olduğu gibi dopibgli sporcular çıkabiliyor. Özellikle bu sene doping konusunda ciddi bir çalışma yapıldı. O da Kırkpınar'dan bir ay önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu yağlı güreşlerde bazı güreşçilerin doping numunesi almaya gelen doktorlardan resmen kaçmasıydı. Bundan sonra olaylarda bir nevi patlak verdi. Daha sonra doktorlarımız bakanlık ve federasyon bu işin peşine düştü. Bir süre sonra bizden aldıkları gibi diğer sporculardan da numune aldılar. Sonuçta iş bu noktaya kadar geldi. Bu yıl içerisinde 10-11 tane başpehlivanda doping tespit edildi. Bunlar yüz kızartıcı olaylar. Biz camia olarak bu işten çok sıkıntılıyız. Bunlardan memnun değiliz. Güreşte neden böyle şeyler olsun. Sonuçta burası bir er meydanı. Temennimiz bu tür şeylerin bir daha yaşanmaması. Keşke böyle şeyler olmasaydı. Biz sporcular olarak bu haberi üzüntü ve şaşkınlıkla karşıladık."
 
Kara, resmi açıklamaların ardından Kırkpınar'daki sıralamaların da değişeceğini buna Edirne Belediyesi'nin karar vereceğini sözlerine ekledi.