Bayram harçlığı Noel 'Bobo'dan...

Beşiktaş'ın bu sezon en büyük sorunu bitiricilik. Düne kadar maç başına 1.25 gibi düşük bir gol ortalaması yakalayan Kartal, bu sorun nedeniyle topallıyor.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Beşiktaş'ın bu sezon en büyük sorunu bitiricilik. Düne kadar maç başına 1.25 gibi düşük bir gol ortalaması yakalayan Kartal, bu sorun nedeniyle topallıyor. Dün gece Vestel öne geçene kadar oyunun hâkimi Beşiktaş'tı. Maçın hemen başında da öne geçeceklerdi. Son haftaların kaçak ismi Bobo 4. dakikada kaleciyi geçip boş kaleye vurmak yerine Delgado'ya pas vermeyi tercih etti. Arjantinli hamle yapana kadar Vestel savunması yerini almıştı. 11'de Tello uzaktan 'füzeledi', olmadı. Bir dakika sonra Nobre'nin pasında Delgado karşı karşıya kaldı ama topu o kadar kötü sürdü ki sonuç yine çıkmadı.
Galatasaray'dan kiralık olarak gelen Ferhat'ın savunduğu sol kanattan sürekli darbeler alan Vestel Manisa 20'den sonra sazı eline almaya başladı. 3-4 dakikalık baskıdan sonra da golü buldular. Ceza sahası yayı üstünde seri paslaşan Vestelliler ara toplarla tehlikeler yarattı. Bu tehlikelerden birinde kaptan Uğur ligin iyi şutörlerinden biri olduğunu ispatladı: 1-0. 'Tarzan', bu tarz atakları sürdürürken topla oynama sevdası ikinci golü getirmedi.
İkinci yarı Kartal için kolaydı
Maçın ilk yarısı penaltı itirazları şeklinde geçti. Ancak beyaz noktayı görebilen takım Beşiktaş oldu. 16'da Selçuk İnan'ın ceza sahasında düşüşü artistikti. 19'da Borbiconi'nin elle oynadığı yönündeki görüş de yersizdi. Gelelim haftanın en tartışılacak pozisyonuna... Beşiktaş'ın kazandığı penaltıda Ferhat'ın Ali Tandoğan'a müdahalesi var. Ancak sabıkalı Ali'nin de darbe gelmeden havuza atlamaya hazır olduğu belli. Hakem Mustafa Kamil Abitoğlu kararı yardımcısının işaretiyle verdi o yüzden onu da çok suçlamamak lazım. Penaltıda ne mi oldu? Bobo ters köşe yaptı, gol oldu: 1-1!
Penaltı kararı ev sahibinin dengesini bozunca ikinci yarı Beşiktaş için daha kolay geçti. Bir pozisyona bu kadar takılmanın anlamı yoktu halbuki. Taçtan kornere kadar her karardan sonra en az bir Vestelli hakemin yanındaydı. 54. dakika Beşiktaş için yeniden doğuş genç bir kaleci için çöküş anlamını taşıyordu. Yine Manisa'nın solundan gelen Kartal'da, Bobo amaçsızca vurdu, Ufuk topu kontrol edemedi: 1-2. Bir dakika sonra az kalsın Ufuk yeni bir blokaj hatasıyla üçüncü golü hediye ediyordu.
2-1'den sonra Ertuğrul Sağlam bu sezon çokça görülen orta sahayı fazlalaştırma operasyonunu gerçekleştirdi. Operasyonun kurbanı Nobre'ydi. Brezilyalı aslında dün gece fazlasıyla görevini yaptı. Hatta golcü oyuncu 61'de iki adımdan kafayı ıskalamasa, 'maskeli kahraman'a dönüşecekti. Ev sahibi baskısına rağmen Beşiktaş pozisyonları bulan taraftı. 81'de Burak Yılmaz Cisse'nin dönen şutunda topunu boş kaleye atamadı. 83'te Bobo karşı karşıya pozisyonda kaleciye takıldı. 90'da Burak yine beceriksizdi. Genç oyuncunun şansına ev sahibi skoru 2-2'ye getiremedi yoksa fatura ona kesilirdi. Bu skorla Kartal tatile moralli girdi. Peki taraftar umutlu mu? Sanmıyorum...
Not: Düne kadar kahraman olan Holosko'nun 60 dakika içinde maçı satan adam konumuna gelmesi ilginç. Giray Bulak'ın teşhir edici tavrına uymayan (5-10 saniyelik ıslıklama hariç) Manisa seyircisini tebrik etmek lazım.

V. MANİSA: 1
Ufuk 4
Ümit 5
Borbiconi 5
Kalabane 5
Ferhat 6
Şener 5
Uğur 6
Selçuk 5
(Oğuz 88) -
Rafael 5
Metin 5
(Sinan 63) 5
Holosko 5
(Güven 57) 5

BEŞİKTAŞ: 2
Hakan 6
Ali 6
İ. Toraman 6
İ. Kaş 6
İ. Üzülmez 5
S. Özkan 5
Cisse 6
Delgado 6
(Burak 76) 6
Tello 6
Bobo 7
Nobre 5
(Koray 66) 6
(Baki 80) -

GOLLER: Uğur (24) / Bobo (41 pen, 54)
SARI KARTLAR: Şener, Uğur / İ. Toraman, Delgado, Cisse
Stat: 19 Mayıs Hakemler: M. Abitoğlu, E. Sönmez, A. Çelik