Bayramları zehir oldu


Galibiyetin verdiği moralle Norveç maçı için Frankfurt'a giden Millileri gurbetçiler karşıladı.

Türkiye'ye yenilen Yunanistan, milli bayramını buruk kutladı. Bayram nedeniyle gazeteler çıkmadı ama haber siteleri hemfikirdi: Türkler kazanmayı hak etti. Saha içinde de dışında da berbattık. Kalecimiz topu her aradığında ağlarda buluyordu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

ATİNA - Önceki geceki muhteşem maçın ertesinde Atina notlarına devam edelim. Maç sonrasına gelen bayram kutlamaları ve son gelişmelerle yine karşınızdayız...

 • Bayram sabahına uyandık. Kutlamalara gideceğiz. İki tank, bir uçak görürüz hevesindeyim. Ama rehberlerimin tercihi sivil kutlamalar. Emekli subayların ikamet ettiği bir semtte bayram yürüyüşünü izleyeceğiz. Geleneksel şarkılar, bayramlıklarını giymiş aileler, folklor ekipleri, bando, mızıka... Hepsi tam tekmil heyecanla kutlamalara katılıyorlar.
 • Oysa benim aklım gazete manşetlerinde. "Bayramı zehrettiniz", "Otto'nun kemikleri sızlıyor", "Anneciğim Türkler yine geldi" tadında başlıklar bekliyorum. Ama beklediğim gibi çıkmıyor. Daha doğrusu bayramda Yunanistan'da gazeteler çıkmıyor. Sendikal geleneği kuvvetli basın emekçileri henüz bu kazanımlardan geri adım atmış değiller. 'Sabah sabah' hadi bayramda gazete çıkaralım diyen aklı evvel müteşebbisler rağbet görmüyor yani.
 • Neyse ki internet var. Birkaç internet sitesi gezme şansı yakalıyoruz. İlk göze çarpan haber 'hacker'ların Yunan Futbol Federasyonu'nun sayfasını hack'lemiş olması. Tabii mağlubiyetin ağırlığı kadar çıkan olaylar da tartışma konusu. Bu konuda en çok şüphe çeken kesim faşizan gruplar, 'Stohos' ve 'Hrisi Avyi'. Zaten kale arkasında çıkan kavganın nedeni de bir kısım Olym-piakos taraftarının onların açtıkları pankarta tepki göstermesiymiş.
 • Yine de tek satır gazete yorumu okuyamamış (okutamamış) olmak
  üzüyor. Bunun acısını Foti ve ev sahibem Konstantina'dan çıkarıyorum. Maçın dönüşünde gecenin bir vakti oturduk TV başına. Simultane çeviri bekliyorum. İktidardaki Yeni Demokrasi'nin Çalışma Bakan Yardımcısı, "Alman'ın tekine bunun için mi bir araba para veriyoruz" diyor mesela. Maçın özet görüntülerinde ise direkten dönen top sonrası "Yapmayın be çocuklar" nidası yükseliyor spikerin ağzından. Dördüncü golden sonra da ses tonu iyice düşüyor...
 • Maç günü Athletiki Iho gazetesi Türk-Yunan futbol tarihinden kesitler veriyor. Kocaman bir Lefter fotoğrafı var. "Türkler için Lefter Küçük'tü, bizim için Lefter Andonyadis. Sonunda orta yol bulundu: Lefter Küçükandonyadis. O Türk futbol tarihinin en güzel sayfalarını yazdı. Ama biz ona yeterince sahip çıkmadık" diyor gazete. Ama sonunu kötü bağlıyor ve geçen sene adada öldüğünü yazıyor üstadın. Aman Allah korusun.
 • Taraftarlar arasında en çok Samaras ve Nikopolidis forması var.
  Özellikle siyah Nikopolidis forması çok güzel. Ama bundan sonra giyerler mi pek emin değilim. Çünkü 'maçın en kötü adamı' olarak hep o gösteriliyor. Ama ben AEK mağazasını gezmiş olmanın huzuru içindeyim. Dükkândan çıkarken mağaza sahibi de mutluydu, ben de.
 • Bayram kutlamalarına ders kitabı tartışması damgasını vurmuş durumda. Son olarak Bilimler Akademisi açıklama yapıp tarih kitaplarındaki 78 yanlışı ortaya sermiş. Ama hükümet geri adım atmayacak gibi. Kısacası ders kitaplarının demokratikleşmesi komşunun gündemine yerleşmiş durumda. Darısı başımıza artık.
 • '300 Spartalı' filminden bahsedip bağlayalım. Film, ilk üç hafta bilet bulunamamacasına kapalı gişe oynuyor. Persler karşısında yükselen 'ari' Sparta ruhu, pek bir rağbet görüyor yani. Hele de milliyetçi politikaların eleştirildiği ve karşı reformların arka arkaya yapıldığı bir dönemde. 'Vatan Millet Selanikçiler' tabii ki, mübalağa sanatını kullanmaktan geri kalmıyor dolayısıyla. Batı'nın oyunu diyorlar, Yunan düşmanlarına prim veriyorsunuz diyorlar. Ama merkez sağ bir hükümet iktidardayken bile kamuoyu 'solduyudan' taviz vermiyor. E, en çok da bu konuda darısını başımıza isteriz vallahi.