'Bazen tokat yemek iyidir'

Avrupa Şampiyonası için hazırlıklarını sürdüren Basketbol Milli Takımımız, İtalya'daki kamp çalışmalarını tamamlayarak dün yurda dönndü. Kampın son üç gününde özel bir turnuvaya katılan Ay-Yıldızlı ekip, Litvanya'ya 88-68, İtalya'ya 72-62 yenilirken, İsveç önünde 79-75'lik skorla tek galibiyetini aldı.

İSTANBUL - Avrupa Şampiyonası için hazırlıklarını sürdüren Basketbol Milli Takımımız, İtalya'daki kamp çalışmalarını tamamlayarak dün yurda dönndü. Kampın son üç gününde özel bir turnuvaya katılan Ay-Yıldızlı ekip, Litvanya'ya 88-68, İtalya'ya 72-62 yenilirken, İsveç önünde 79-75'lik skorla tek galibiyetini aldı. Bu maçlarda sakatlıkları süren Hüseyin Beşok, Mirsad Türkcan ve Alper Yılmaz'ı oynatamayan coach Aydın Örs, turnuvayı "Bu dönemlerde zaman zaman tokat yemek iyidir" sözleriyle değerlendirdi.
Hüseyin ve Mirsad'ın yokluğunda özellikle pota altı mücadelesinde rakipleri karşısında bir hayli etkisiz kalan Devler'de, güvenilen skorerler Hidayet ile İbrahim'in de henüz beklenen form düzeyinin çok altında olması, basketbolseverler arasında tedirginlik yarattı.
İtalya'daki kamp çalışmalarını ve oynanan üç maçı değerlendiren Aydın Örs ise, "Henüz hazırlık dönemindeyiz. Buralarda paniğe girersek, o zaman hiç bu turnuvaları oynamayıp, çok zayıf ekiplerle başlayabilirdik. Hep söylediğim bir şey var; bu ara dönemlerde zaman zaman tokat yemek
iyidir. Bence kazanıp kendi kendimizi aldatacağımıza ve hataları görmezden geleceğimize, bu ağır dersleri alıp, hataların üzerine gitmek daha önemli" dedi.
Sert maçlar yararlı oldu
Örs, geçen iki hafta için şöyle konuştu: "8 günlük çok ağır bir çalışma sonrasında Bormio'ya geldik. Bazı oyuncularımız vücutları, ayakları ağrılar içinde oynadı. Ben zaten çok iyi bir performans beklemiyordum.
Önemli olan mücadeleydi. İtalya karşısında ilk yarı iyi mücadele edemedik ama ikinci yarı çok güzel mücadele koyduk. Bunu yapabileceğimizi gösterdik. Hem sistemi hem de oyuncuları deneyerek ileriye dönük bazı yeni veriler elde ettik. Antremanların ve bu maçların çok yararlı olduğunu düşünüyorum."
Örs, "Milli Takım, antrenmanlara geç başladı" şeklindeki eleştirileri kabul etmediğini çünkü antremanlara 17 Temmuz'da 10 oyuncuyla başladıklarını ve ligleri geç biten oyuncuların takıma daha sonra katıldığını ifade etti. "Sakat oyuncuların da dahil olmasıyla her geçen hafta takım havasına daha fazla gireceğiz. Bizim için sert takımlarla oynamak yararlı oldu. Mücadele ettiğimiz zaman neler olacağını gördük" diyen tecrübeli çalıştırıcı, kamptan memnun olduğunu vurguladı.
Dün İstanbul'a dönen milliler, iki günlük tatilden sonra pazartesi günü yeniden çalışmalara başlayacak. (Spor Servisi)