Bazen yıldız, bazen kayıp

NBA'de üçüncü sezonunu oynayan Hido ise, geride bıraktığımız yıl içinde sakatlıklarla boğuştuğu için bir türlü istenilen performansa ulaşamadı.

DETROIT/SACRAMENTO - Türk basketbolunu, dünyanın en büyük ligi NBA'de temsil eden Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu, 2002 yılını istikrarsız grafiklerle geride bıraktılar.
Hido'nun, geçen yıl Sacramento Kings'de kayda değer bir performans göstermesi ve sayı ortalamasını çift haneli rakamlara taşıması, bu sezon Detroit formasıyla lige merhaba diyen Mehmet'i de umutlandırıyordu. Ancak genç oyuncu, 'çaylak' sezonunun ilk yarısında zaman zaman önemli fırsatlar yakalamasına karşın, coach'u Rick Carlisle'ın güvenini tam anlamıyla kazanamadı. Son olarak, 28 Aralık'ta Detroit Pistons'un Minnesota'yı yendiği maçta 15 sayı atan Memo, iki gün sonra Portland karşısında 17 dakika oyunda kalmasına karşın hiç sayı bulamadı ve yalnızca 1 ribaunt alabildi. Yugoslav pivot Rebraca'nın kalbindeki sorun nedeniyle oynayamaması ve 38 yaşındaki Cliff Robinson'un faul problemine girmesi, Portland maçında Okur'a altın bir fırsat sunmuştu. Ancak genç oyuncu, kullandığı ilk şutu kaçırdıktan sonra bir türlü toparlanamadı ve güçlü rakipleri önünde adeta sahadan silindi. Detroit gazeteleri de Mehmet'in oyun içinde zaman zaman kaybolmasına dikkat çekiyor ve takımdaki yerini sağlama alabilmesi için daha agresif ve yürekli bir oyun ortaya koyması gerektiğini yazıyorlar.
NBA'de üçüncü sezonunu oynayan Hido ise, geride bıraktığımız yıl içinde sakatlıklarla boğuştuğu için bir türlü istenilen performansa ulaşamadı. Geçen yıl ligin en çok gelişme kaydeden oyuncuları arasında gösterilen Türkoğlu, bu yıl Mike Bibby'nin sakatlığında, coach'u Adelman tarafından bazen oyun kurucu pozisyonunda denendi. Bu mevkide başarılı olan Hido, daha sonra takımın skoreri Stojakoviç'in sakatlığı sırasında yeniden forvete çekildi ama umulan skor katkısını yapamadı. Daha sonra da kolundaki sakatlık nedeniyle bazı maçları kaçırdı. Sacramento takımında bu yıl guard ve kısa forvet pozisyonunda oynayan oyuncuların artması, Hidayet'in işini zorlaştıran bir diğer faktör. Sakatlıklar nedeniyle Damon Jones ve Jim Jackson'u kadrosuna ekleyen coach Adelman, yeni transferlerin iyi maçlar çıkarmasıyla, dış oyuncular arasında dakikaları nasıl paylaştıracağını şaşırdı. Ancak Hidayet'in hem guard, hem forvet oynayabilmesi, onun yorumcular tarafından 'çok boyutlu oyuncu' ya da 'en iyi altıncı adam' sıfatlarıyla övülmesine neden oluyor.Biraz daha oynayabilse...
Mehmet Okur, şu ana kadar oynama şansı bulduğu 21 maçta, ortalama 10.6 dakika sahada kaldı. Bu kısıtlı sürede 3.8 sayı, 2.5 ribaunt ortalamalarını yakalayan Memo, en iyi maçını 28 Aralık'ta Minnesota'ya karşı oynadı ve 15 sayı attı.
Mehmet Okur'un şut isabeti:
22/53 ikilik şut 6/17 üçlük 18/22 serbest atış


21 dakikada 7.7 sayı
Hidayet, bu sezon rakipleri tarafından daha sıkı savunuluyor. En iyi maçını Memphis'e karşı oynayan Hido, o gün sahadan 22 sayıyla ayrıldı. 23 maçta oynayan genç yıldızın ortalamaları 21.1 dakika, 7.7 sayı, 2.7 ribaunt ve 1.6 asist.
Hidayet Türkoğlu'nun şut isabeti:
52/118 ikilik şut 10/29 üçlük 44/53 serbest atış
(Spor Servisi)