Bazıları 'sıcak' sever

Formula 1 Malezya Grand Prix'si, pilotlar için en zor yarışlardan biri... Yüzde 77'lik kısmını araçların son sürat geçtiği pistte yarışmacılar aynı zamanda yüksek sıcaklık ve nemle de boğuşmak zorunda. Dün koşulan yarışta da Sepang'da...

SEPANG - Formula 1 Malezya Grand Prix'si, pilotlar için en zor yarışlardan biri... Yüzde 77'lik kısmını araçların son sürat geçtiği pistte yarışmacılar aynı zamanda yüksek sıcaklık ve nemle de boğuşmak zorunda. Dün koşulan yarışta da Sepang'da hava sıcaklığı 34, pist sıcaklığı ise 57 derece dolaylarında olurken, havadaki nemin yüzde 58 olduğu açıklandı. Adeta bir sauna içinde yapılan yarışta son iki yılın dünya şampiyonu Fernando Alonso, yeni ekibi McLaren'le ilk kez birincilik kürsüsüne çıkarken, takım arkadaşı çaylak pilot Lewis Hamilton 17 saniye geriden gelip ikinci oldu. McLaren 2005 Japonya Grand Prix'sinden bu yana ilk kez bir yarış kazanırken, aynı yılın Brezilya Grand Prix'sinden bu yana da ilk kez 'duble' sevinci yaşadı. Sezonun ilk yarışının galibi Kimi Raikkonen ise Hamilton'ın bir saniye ardında üçüncü oldu.
Aslında yarış McLaren pilotları için çok da kolay geçmedi. Alonso'nun 10. turda pitle arasındaki radyo bağlantısı gitti, son turlarda Raikkonen'e geçilmemek için uğraş veren Hamilton'ın ise aracındaki su bitti ve İngiliz pilot son turları aşırı sıcak bir otomobilin içinde susuz şekilde tamamladı. Olaya esprili bir şekilde yaklaşan Fernando Alonso'ya göre bu şanssızlıklar kazanmalarındaki anahtar: "Avustralya'da da Kimi Raikkonen'in radyo bağlantısı kopmuş ve birinci olmuştu. Bu demek ki şanslı bir şey! Neyse ki ilerleyen turlarda bu sorunu çözdük." İngiliz ekibinde henüz ikinci yarışında zafere ulaşan genç pilot, kariyerinin 16., Malezya'daki ise ikinci zaferini elde etti.
1964'ten bu yana bir ilk
Avustralya'daki üçüncülükten sonra Malezya'da da ikincilik kürsüsüne çıkan Hamilton ise 1964'ten bu yana, ilk iki yarışında dereceye giren ilk çaylak pilot oldu. Bunu en son Lotus'tan Peter Arundell başarmıştı.
Ferrari içinse hafta sonu çok da iyi geçmedi. Her ne kadar Kimi Raikkonen üçüncülük elde etse de, yarışa en ön cepte başlayıp, start'la beraber konumunu kaybeden Felipe Massa'nın beşincilikte kalması takımda moralleri bozdu. BMW Sauber'den Nick Heidfeld üstün formunu sürdürüp dördüncü olurken, geçen yılın takımlar şampiyonu Renault'nun pilotlarından Giancarlo Fisichella altıncı, Heikki Kovalainen sekizinci geldi. İlk yarışı sonrası çok eleştirilen çaylak sürücü böylece kariyerinin ilk puanını aldı. Toyota'tan Jarno Trulli, yedinci olarak iki puanı kaptı.
Sürücüler klasmanı
1. F. Alonso (McLaren) 18
2. K. Raikkonen (Ferrari) 16
3. L. Hamilton (McLaren) 14
4. N. Heidfeld (BMW Sauber) 10
5. G. Fisichella (Renault) 7
6. F. Massa (Ferrari) 7
7. J. Trulli (Toyota) 2
8. N. Rosberg (Williams) 2
9. H. Kovalainen (Renault) 1
10. R. Schumacher (Toyota) 1

Markalar klasmanı
1. McLaren Mercedes 32
2. Ferrari 23
3. BMW Sauber 10
4. Renault 8
5. Toyota 3
6. Williams-Toyota 2
7. Red Bull-Renault -
8. Honda -
9. Super Aguri-Honda -
10. Toro Rosso-Ferrari -
(Spor Servisi)