Beğenmediysen değiştirebilirsin!

Futbolcu ve kulüplere transfer müjdesi. FIFA, transfere getirilen bir yıllık sınırlamayı şartlı olarak kaldırdı. Uluslararası Futbol Birliği, bir futbolcunun bir transfer döneminde tek takımla sözleşme yapabilmesi yolundaki kararını değiştirdi.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi

ANKARA - Futbolcu ve kulüplere transfer müjdesi. FIFA, transfere getirilen bir yıllık sınırlamayı şartlı olarak kaldırdı. Uluslararası Futbol Birliği, bir futbolcunun bir transfer döneminde tek takımla sözleşme yapabilmesi yolundaki kararını değiştirdi. Transferde beklediğini bulamayan futbolcu ve kulüplere büyük rahatlık sağlayacak değişiklik, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek; yaz dönememinde sözleşme imzalayan futbolcuların 6 aylık aradan sonra bir başka kulübe gitmeleri mümkün olacak.
Karşılıklı onay şart
FIFA yönetim kurulunun Paris'de yaptığı toplantıda "Kulüp ve futbolcunun karşılıklı onayı ile bir iş kontratının erken sonlandırılması ve iki mevcut transfer döneminin birinde, istediği yeni bir kulüp için sözleşmesini iptal eden futbolcuya yeni transfer izni verilmesi" hükmü kabul edildi.
FIFA'ya üye tüm ülke federasyonlarına gönderilen 867 nolu sirküler,
"futbolcu veya kulüp tarafından tek taraflı yapılacak sözleşme fesihlerinin değişiklik kapsamına alınmayacağı" yaptırımını getirdi. Ancak FIFA, futbolcu ve kulüplerin ilk sezon bitmeden karşılıklı onay ile sözleşmeyi bitirme konusunda anlaşmaya varması için pekçok neden bulunduğunu, bunların en önemlisinin futbolcunun para kazanma hakkının elinden alınamaması olduğunu vurguladı. Bir diğer gerekçe ise kulübün futbolcudan istediği verimi alamaması şeklinde gösterildi.
Sezon başında büyük umatlarla transfer yapan ancak beklediğini bulamayan futbolcular için yeni bir transfer hakkı getiren değişikliğe göre milli kaleci Rüştü Reçber, Barcelona ile anlaştığı takdirde Türkiye'de herhangi bir kulübe gelebilecek.