Bekele'nin cezasında indirim

Bekele'nin cezasında indirim
Bekele'nin cezasında indirim
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), biyolojik pasaport verilerindeki anormal değerler nedeniyle 4 yıl müsabakalardan men edilen milli atlet Alemitu Bekele'nin cezasını 2 yıl 9 aya indirdi.

ANKARA - Orta ve uzun mesafe koşucusu Alemitu Bekele'nin, geçen yıl Şubat ayında CAS'a yaptığı başvuru ile başlayan süreç sonuçlandı.

CAS'taki duruşmasında, iki Etiyopyalı doktor , bir İngiliz biyolojik pasaport uzmanı ile bir İsveçli profesörden destek alarak, kanındaki anormal değerlerin sıtma hastalığı nedeniyle oluştuğunu savunan Bekele'nin, sunduğu gerekçelerden bazılarını haklı bulundu ve milli atletin cezası 1 yıl 3 ay indirdi.

TAF Disiplin Kurulu tarafından verilen karar gereği, 14 Şubat 2016'da pistlere dönebilecek olan Bekele, bu indirimin ardından gelecek yıl 2 Şubat'tan itibaren yarışlara katılabilecek.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından biyolojik pasaportunda sapmalar tespit edilen ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Disiplin Kurulu'nun geçen yıl Ocak ayında müsabakalardan 4 yıl men ettiği milli atlet, 2013 yılı Şubat ayında CAS'a gitmişti.

1999'da Türk vatandaşlığına geçen Etiyopyalı atlet, kadınlarda 2009 Avrupa Salon Şampiyonası'nda 3 bin metre, 2010 Avrupa Şampiyonası'da ise 5 bin metrede Avrupa şampiyonu olmuştu. (AA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  cas

  ,

  Doktor

  ,

  Avrupa