Beklenen gün geldi

Cep telefonu yasak
Türkiye dokuz maçta gol bile atamadığı İngiltere'yle bugün Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 10. kez karşılaşacak. Millilerin 'kesin galibiyet' için çıkacağı maç için basılan 42 bin biletin tümü satıldı. Stada cep telefonu, şemsiye, konfeti sokmak yasak. Nüfus cüzdanı olmayan stada giremeyecek.
30 İngiliz gözaltında
Maçta olay çıkmaması için İstanbul'da bugün 5 bin polis görev yapacak. İngiltere'den gelen beş 'holigan uzmanı'nın da yardımıyla Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak isteyen 30 İngiliz, holigan oldukları şüphesiyle gözaltına alındı.

İSTANBUL - Ay-Yıldız takım, grup maçlarını lider bitirerek 2004'te Portekiz'de yapılacak finallere doğrudan gidebilmek için bu akşam Şükrü Saracoğlu Stadı'nda İngiltere karşısında sınav verecek. Rakibinin bir puan gerisinde bulunan Dünya üçüncüsü Türkiye, 1996 ve 2000'de düzenlenen Avrupa şampiyonalarıyla, 2002'deki Dünya Kupası finallerine grup ikincisi olarak katılmıştı. Milliler, bu maçı kazanması durumunda, ilk kez finallere grup birincisi olarak doğrudan katılma başarısını gösterecek. Ev sahibinin galibiyeti dışında kalan her türlü sonuç İngiltere'ye yararken, böyle bir durumda Türk Milli Takımı'na baraj maçı oynamak düşecek. Dev buluşma öncesi Türkiye'de önemli sakatlığı bulunan futbolcu bulunmazken,
İngilizler, Ferdinand ve Owen gibi iki asından faydalanamayacak.
İstanbul'da üç gündür hüküm süren yağışlı hava ve ıslak zemin konuk takımın tek avantajı olarak gösteriliyor.
İç karartan tablo
A Milliler, 80 yıllık tarihinde şimdiye dek 9 kez karşılaştığı İngiltere karşısında hiç galip gelemedi, tek gol bile atamadı, 8 yenilgi, 1 de beraberlikle ayrılan Ay-Yıldızlı ekip, en başarısız performansını sergilediği rakibinden toplam 31 gol yedi.
Maçta gelecek futbolseverler, yanlarında cep telefonlarını bile stada sokamayacaklar. Futbol Federasyonu, taraftarlara yaptığı duyuruda, stada sokulması yasak maddeleri şöyle sıraladı: Cep telefonu, madeni para, çakmak, şemsiye (hava yağmurlu olsa dahi), sert malzemelerden yapılmış bayrak sopası, pet şişe, meşale, yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı madde, konfeti.
Saracoğlu İngilizlere yasak
Ortak karar gereğince milli maçı İngiliz taraftarlar statta izleyemeyecek. Maçı sadece Türk vatandaşları, kimliklerini göstererek izleyebilecek. İngilizlere sadece VIP tribününden 100 kişilik yer ayrıldı. Yaklaşık 5 bin polisin güvenliği sağlayacağı maçı izlemek için stada gelecek vatandaşların kimliklerini yanlarında getirmeleri gerekiyor, çünkü girişlerde kimlik kontrolü yapılacak. Bu arada, UEFA'nın 'riskli, olağanüstü maç' kategorisine alarak, gözlemci sayısını artırdığı maç için stat çevresinde üç aşamalı güvenlik çemberi oluşturulacak. Stada yakın yerlerde alkollü içki satışı da yapılmayacak. Ayrıca İngiltere'den gelen 5 holigan uzmanı da görev yapacak.
Maçı yerli ve yabancı medya ordusu izleyecek. Türkiye Spor Yazarları Derneği'ne çoğunluğu İngiliz olmak üzere 157'si yabancı, yaklaşık 400 medya mensubu akredite oldu. Portekiz'den Japonya'ya dek 12 yabancı ülkeden gazeteciler maçta görev yapacak. Dev maçı yayınlamak üzere şimdiye dek 52 ülkenin yayıncı kuruluşu TRT'ye başvuruda bulundu.
İkincilere ikinci bir şans var
Grup liderliğini belirleyecek Türkiye-İngiltere maçının ardından, grubu ikinci sırada tamamlayacak takım, finallere gidebilmek için iki maç daha oynayacak. 12. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, grup ikincisi takımlar arasında yapılacak baraj maçlarının kura çekiminde, 'seribaşı takım' sistemi uygulanmayacak. Maçların kura çekimi 13 Ekim Pazartesi günü Almanya'nın Frankfurt kentinde yapılacak. Play-off'da ilk maçlar 15-16, rövanşları ise 18-19 Kasım tarihlerinde oynanacak. Maçlar sonunda rakiplerini eleyen 5 takım ve 10 grup birincisi, evsahibi Portekiz ile birlikte 2004'te Portekiz'deki finallere katılma hakkını kazanacak.
(Spor Servisi)