Belçika basını: Mağlubiyet gereksizdi

Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turunda Fenerbahçe'yle eşleştikten sonra, Sarı-Lacivertli ekipten çekindiğini her fırsatta dile getiren Belçika cephesi, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 1-0 biten karşılaşma sonrası oldukça umutlandı.

BRÜKSEL - Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turunda Fenerbahçe'yle eşleştikten sonra, Sarı-Lacivertli ekipten çekindiğini her fırsatta dile getiren Belçika cephesi, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 1-0 biten karşılaşma sonrası oldukça umutlandı. Fenerbahçe'nin, Alex de Souza'nın golüyle 1-0 kazandığı maça Belçika basını geniş yer ayırırken, genel kanı, Fenerbahçe'nin fazla büyütüldüğü ve Anderlecht'in İstanbul'dan daha fazlasını alabileceği yönündeydi.
Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi olan HLN, maçla ilgili haberi ilk sayfadan okuyucularına duyururken, "Bu maçta Anderlecht daha fazlasını alabilirdi" başlığını kullandı. Spor sayfasında ise "Mağlubiyet gereksizdi" başlığını kullanan HLN gazetesi, Anderlecht'in Fenerbahçe'ye çok saygı gösterdiğini, ancak ikinci yarıda toparlandığını yazdı.
Anderlecht başkanı Roger Vanden Stock'un, "Hepimiz büyük bir korkuyla Fenerbahçe maçına geldik. Fenerbahçe'nin kadrosuna baktığımızda korkulmayacak gibi değildi, ama karşımızda beklediğimiz Fenerbahçe'yi göremedik" şeklindeki açıklamasına yer veren gazete, teknik direktör Franky Vercauteren'in maçtan sonra, "Rövanş maçı imkânsız bir görev değil. Bu maça daha ciddi ve kendimize daha güvenerek çıkacağız" dediğini kaydetti. Vercauteren, demeçlerinde, Fenerbahçe maçında takımının, özellikle ilk yarıda "kalite eksikliği" yansıttığını söylerken, "Bardağın yarısı boş, yarısı dolu" dedi.
Polak iddialı konuştu
Oyunculardan De Man ve Çek futbolcu Polak'ın görüşlerine de yer veren HLN, De Man'ın, "Fenerbahçe'nin aldığı 1-0'lık galibiyet sonucu etkilemeyecek. 2004 yılında Benfica'ya deplasmanda 1-0 yenildik ama kendi sahamızda 3-0 galip gelerek tur atladık" dediğini okuyucularına aktardı. Kadroya yeni giren Polak ise "Bu maçta Fenerbahçe'ye küçük takım olmadığımızı gösterdim. Bana göre ikinci yarı biz daha iyi takımdık, ama kendi sahamızda tur atlayacağımıza inanıyorum" dedi. (Spor Servisi, aa)