'Ben çok formdayım'

Milli Takımlar Başsorum-lusu Fatih Terim, Norveç maçı için iddialı: "Çok formdayım. İnşallah bunu oyuncularımla maça yansıtacağız."

TALLINN - Türk Milli Futbol Takımı'nın Euro 2008'e katılıp katılamayacağını belirleyecek olan Norveç maçı öncesi Fatih Terim kendine fazlasıyla güveniyor. Milli Takımlar Başsorumlusu Terim, Estonya kampında yaptığı basın toplantısında "Ciddi olarak hakikaten formdayım. Antrenörün formlu veya formsuz oluşu önemlidir. Ben de formda olduğumu hissediyorum. İnşallah bunu da oyuncularımızla birlikte Norveç maçına yansıtacağız" diye konuştu. Terim'in konuşmasından önemli satırbaşları şu şekilde:

  • Herkesin bir emek verme ve hizmet etme dönemi var. Bu hizmet zamanlarına saygı duyuyorum. Hepimizin bayrak değişimi olduğu zamanlar var. Olaya böyle bakmak lazım. Hatta bu arkadaşlarımızla (Hakan Şükür, İbrahim Üzülmez gibi isimleri kastediyor) inşallah Norveç maçını kazanacağız ve Bosna Hersek maçında hep beraber yedek kulübesinin arkasında olacağız. Olayın adını isterseniz, olmazsa olmazlar, vazgeçilmezler olarak koymayalım. Çok büyük hizmetler ettiler ve etmeye de devam ediyorlar.
  • Kazanmak için her şeyi yapacağız. Rakibin kendi sahası seyircisi olacak. Galibiyet ve beraberlik onlar için yeterli. Böyle maçları çok oynadık ve üstesinden hep beraber geldik. Oyuncularıma güveniyorum ve inanıyorum. Beraberlik halinde de matematiksel şansımız devam ediyor. Norveç son maçında Malta'ya mağlup olur mu, zor gözüküyor. Biz Malta ile beraber kalır mıydık? O da zor görünüyordu ama futbolda her şey var. Rakibin maçını beklemektense, kendi işimizi kendimiz halletmek çok daha tercih edeceğimiz bir şey.
  • Dikkat ettiyseniz konuşmamda 'Kaybetme' kelimesini hiç kullanmadım. Oyuncularımla birlikte de hiçbir zaman kullanmıyoruz. Böyle bir kelime yok. Kaybetme kaygısı yerine, kazanma arzusunu ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Doğal olan da budur. Sonuç öyle veya böyle olur, ama bizim yaklaşımımız bu. Bir psikolojik dengeleme yapmamız gerekir. Ne az kaygı, ne yoğun bir baskı. Kaygı çok olursa ve moralin de önüne geçerse, bu performansın doğru şekilde verilememesini sağlayabilir. Kazanma arzusu ile doluyuz. Oyuncularımı da öyle görüyorum. Beni tanıdığınız kadarıyla, yapmacık bir şey yapmam mümkün değil. Maçla ilgili çok düşünüyorum, yaşıyorum oynuyorum, tahlil ediyorum.
  • Buradan iyi bir yazı dizisi çıkarsa hepimizin başarısı olur. Başarısız olursak ise benim başarısızlığım olur. Başarısızlıklar teknik adamındır. Böyle bir gerçek var, doğru olmasa bile. Bunu da bilecek kadar tecrübeliyiz.
    'Tekliflerle ilgilenmiyorum'
  • Ben bir yerde çalışırken, başkasıyla konuşmam. Milli Takım'la mukavelesi olan bir insan olarak, Norveç ve Bosna Hersek maçlarına bakıyorum. Sizin nereye baktığınızı ben bilmiyorum. Bizim işimiz şu anda Norveç. Başka şeyler çok merak edilmemeli. Türkiye'nin doğruları yok, gerçekleri var.
    Orası bizi daha çok ilgilendiriyor aslında. Yoğunluğum tüm olumsuzluklara rağmen yaptığım işedir. Basit şeylerle uğraşmıyorum. Norveç maçı hedefimizde duruyor arkadaşlarımızla birlikte. Allah bizi mahcup etmesin.
  • İbrahim Kaş, Ümit Milli Takım'dan oyuncumuz. Onun değişik bir defans oyuncusu olduğunu düşünüyoruz. Çok çabuk bir defans oyuncusu. Hem sağ bek, hem stoper olarak oynayabilir. Dünyada defans oyuncularının hızlısı çok az. Daha önce kadroya alacaktım, ama cezası vardı. Tabii ki hataları var, ama düzeltilecektir. Yusuf da son maçlarda çok formda. Yıldıray'ın son dakikadaki durumunu göz önüne alırsak, Yusuf'un da kadromuzda olmasını istedik. (Spor Servisi)