'Ben de buraların Pele'siyim' dedi

İki haftalık Milli Takım parantezi nihayet kapandı. Bu hafta, iştahlı ve dinamik performanslar için çok uygun bir zamandı. Fakat Şükrü Saracoğlu'nun kombineli sakinleri pek de tenezzül etmediler takımlarının eve dönüş operasyonunu seyretmeye. Kombinesiz olanların ise mazereti vardı.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

İki haftalık Milli Takım parantezi nihayet kapandı. Bu hafta, iştahlı ve dinamik performanslar için çok uygun bir zamandı. Fakat Şükrü Saracoğlu'nun kombineli sakinleri pek de tenezzül etmediler takımlarının eve dönüş operasyonunu seyretmeye. Kombinesiz olanların ise mazereti vardı. Belli ki harçlıklarını bu maça değil de iki hafta sonraki Galatasaray derbisine saklamışlardı. Mesele yarın çıkacak son derbi biletlerinden nasiplenmekse kemerleri sıkmak lazımdı, sıkmışlardı. Zico da salı akşamki Milano deplasmanı için ilk 11'de tasarrufa gitmiş, biraz sakat biraz yorgun Gökhan Gönül'le birlikte Lugano ve Deniz'i kadronun dışında tutmuştu.
Tribündeki ve kadrodaki bu ekonomi stratejilerinin yanında istatistikler vardı bir de. Ankaraspor'un bu sezonki dış saha performansı yerlerde sürünüyordu. Toplam altı deplasmandan ancak bir puan çıkarabilmişlerdi. Ayrıca Fenerbahçe, rakibine Kadıköy'de bir puan dahi vermemişti. Yine vermedi ve güle oynaya galip geldi.
Hiperaktif bir oyun oynadı Zico'nun tayfası. İlk 45'te defansın derininden çıkardılar gollerini. Euro 2008 takımımızın stoperi Emre Aşık koordine etmeye çalışıyordu Ankara savunmasını fakat boşunaydı gayretleri. Onun etrafındaki Hamilton-Emre-Batak kurgusu çok ağırdı, bu halle Kadıköy'de puana tutunmaları imkânsızdı.
Gördün mü bak Pele!
Hemen 3. dakikada 'Brazil'i çaldırdı Alex. Deivid defansın ortasındaki çatlaktan sızdırdı, Alex de Senecky'yi çalımlayıp içeri bıraktı. 19'daki Roberto Carlos kornerinde gireyazdı Aurelio'nun kafası, direğin yanından geçti gitti. 21'de Önder Turacı kaleye asıldı 30 metreden, Senecky güç bela savuşturdu. 26'da Aurelio savunmanın arkasına kaldırdı, Semih Şentürk yine 'nöbet yeri'ndeydi, iyi vurdu kafayı: 2-0.
Hemen reaksiyon göstermek için 30'da iki kez hamle etti Ankara. Necati önce frikikten denedi, Volkan'ın kafesinin az üstünden dışarı gitti. Hemen peşinden savunmayı çizgide yakaladı, tam kaleye yol alacaktı ki Carlos kesti önünü. Silkindi ev sahibi. 33'te Aurelio şutladı ceza sahasına girerken, Senecky'nin üstüne gitti. 36'da arka direkte vurdu Semih, gitti filelere ama yandakilere.
Konukların golüyle açıldı ikinci yarı. 58'de düşe kalka ceza sahasına hareketlendi Mehmet Yılmaz, tam düşüyordu ki vurdu ve Volkan'ın solundan fileleri buldu. Puanı görmüşlerdi tünelin sonunda fakat Alex önünü kesti tüm ışıklarının. 74'te Selçuk'un kafasını sektirdi Senecky, Alex tam
önündeydi tamamlamak için: 3-1. Bundan iki dakika sonra Senecky yine hata yaptı, atağı kesmek için ileri açıldı. Vederson kaptı ve aşırdı. Semih'in önüne düştü, vurdu direkten döndü ama tüm dönenler Alex'in kısmetiydi. Plaseledi ve tamamladı üçlemesini. 83'te Mehmet Yılmaz'ın kafa golü kapattı skor defterini.
Duyduk ki Pele içinmiş Alex'in bu resitali! 'Alex'i biliyorum bilmesine
ama pek izleyemiyorum' demiş ya Pele, Alex de yarın çıkıp 'Gördünüz mü ben de buraların Pele'siyim' derse ne ederiz? Belki telefon eder Pele ona, 'Üzme tatlı canını, aldırırım seni milli takıma' der. Demezse kendi bilir, milletçe gireriz devreye, hakkımızı yedirtmeyiz.

FENERBAHÇE: 4
Volkan 6
Önder 6
Yasin 7
Edu 6
R. Carlos 6
Deivid 7
Aurelio 6
(Kemal 79) -
Tümer 6
(Selçuk 62) 5
Vederson 6
Alex 9
Semih 7
(Kazım 79) -

ANKARASPOR: 2
Senecky 4
Hamilton 4
Emre 5
Batak 4
Erhan 5
Hürriyet 4
Tita 6
Adem 4
Özer 4
(Ferdi 65) 4
Bilal 4
(Mehmet 46) 7
Necati 4

GOLLER: Alex (3, 74 ve 76), Semih (25) / Mehmet Yılmaz (58, 83)
SARI KARTLAR: Yasin, Alex / Emre, Hürriyet
Stat: Şükrü Saracoğlu, Hakemler: C. Çakır, M. Şahin, A. Dedeş