'Benim de hatalarım oldu'

Çalıştırdığı, İtalyan basketbol liginin vasat takımlarından Montepaschi Siena'yı son iki yıldır, dikkate değer ekiplerden biri haline getiren, bu yıl da Eurolig'de final four oynatan Türk coach Ergin Ataman, önceki gün takımla yollarını ayırdı.

SIENA - Çalıştırdığı, İtalyan basketbol liginin vasat takımlarından Montepaschi Siena'yı son iki yıldır, dikkate değer ekiplerden biri haline getiren, bu yıl da Eurolig'de final four oynatan Türk coach Ergin Ataman, önceki gün takımla yollarını ayırdı. Sözleşmesinin bitimine bir yıl kala bu kararı veren Ataman, turkbasket.com adlı siteye İtalya'da yaşadığı serüveni, yakın dönem hedeflerini, doğrularını ve yanlışlarını anlattı.

  • Ben bu yıl pek iyi günler geçirmedim. Bazı maçlardan sonra Siena seyircisinin yaptığı protestolar beni başarı kazandığım bu kulüpten soğuttu. Bunun benim Türk olmamla ilgisi de yoktu. Bence bunun sebebi Siena seyircisinin henüz başarılı olmayı hazmetmemesinden kaynaklandı. İki yıl önce sıradan bir takımken bu kadar büyük bir yükseliş yaşayan takımın seyircisi bunu kaldıramadı. Basamakların yavaş yavaş çıkılması taraftarıydım ama seyirciler bir anda Eurolig şampiyonluğu beklediler. Bunu gerçekleştirmenin kolay olmadığını göremediler. Bunu başaranlar yıllardır bu seviyelerde oynuyorlar.
  • Başkan benimle görüşmek için yanına çağırdı. Ben sezon içerisinde de şampiyonluk olsun veya olmasın ayrılacağımı söylemiştim. Bu da İtalyan basınında sık sık yeraldı. Çünkü Siena'nın bir kısım taraftarıyla aramıza soğukluk girdi. Bu sebeple ne olursa olsun devam etmeyi düşümüyordum. Başkan bana bir yıl daha sözleşmemin olduğunu hatırlatıp, kalmak isteyip istemediğimi sordu. O da benim kalmak istemediğimi biliyordu ve bana 'Sen de bu ışığı göremiyorum' dedi. Bundan sonra da yollarımız ayrıldı.
  • Açıkcası içim çok rahat. İki yıl önce son derece sıradan bir takım olan Siena'yı, Saporta Kupası şampiyonu, ligde yarı final, İtalya Kupası'nda final, Eurolig'de final four oynayan bir takım yaptık.
  • Açıkçası benim de bazı hatalarım olmadı değil. Seyircilerin bana karşı bu tavrına karşı benim de tepki göstermemem gerekirdi. Profesyonel bir kişiysek bunlara kulak tıkamayı öğrenmeliyiz. Yani bu konuda Yugoslav meslekdaşlarımız kadar profesyonel olmalıyız. Bu açıdan bakınca bundan sonra çalıştığım takımlarda seyirciden etkilenmemiz gerektiğini görüyorum.
  • Siena kulübü ile kötü değil dostça ayrılıyoruz. Bundan sonra ne olur bilemem. Her türlü teklife de açığım. Bazı yerlerle gayri resmi görüşmelerimiz oldu ama resmi anlamda hiç bir şey gerçekleşmedi. Avrupa'da büyük hedefleri olan bir takımla çalışmayı hedefliyorum. Bu her ülkeden olabilir. Yani Avrupa'da da çalışabilirim, Türkiye'de de. Öncelikle gelen teklifleri değerlendirmeye alıp konuşmak gerekir. (Spor Servisi)