Beraber ve 'Solo' bir zafer dinlediniz

23. Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde Fenerbahçe Ülker, Efes Pilsen'i 79-77 yenip kupayı dördüncü kez müzesine götürdü.

ANKARA - 23. Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde Fenerbahçe Ülker, Efes Pilsen'i 79-77 yenip kupayı dördüncü kez müzesine götürdü. İki kez 15 sayı ve üzerinde farklarla öne geçmesine rağmen son çeyrekte rakibine yakalanan Sarı-Lacivertliler, Solomon'un son saniye basketiyle zafere ulaştı.
Fenerbahçe, geçen sezon play-off finalinde 4-0'la süpürdüğü rakibi karşısında finale kaptanı İbrahim Kutluay'ın önderliğinde müthiş bir giriş yaptı ve 5. dakikada 15-6 öne fırladı. Skor, Ömer Onan ve Willie Solomon'un üçlükleriyle çeyreğin bitimine 2 dakika kala 25-10'a geldi.
'Gregoryen' bir direniş
Efes, çeyreğin sonunda yakaladığı ritimle ikinci çeyreğin başında farkı 4'e indirse de devreyi 17 sayıyla tamamlayan İbrahim Kutluay tekrar devreye girdi ve Fenerbahçe'nin soyunma odasına 43-37 önde gitmesini sağladı. Bogdan Tanjeviç yönetimindeki Kanarya, dış atışlardaki yüksek yüzdesini sürdürüp 16-5'lik bir seri tutturdu ve üçüncü çeyreğin bitimine 4.30 kala maçtaki en büyük farkı (59-42) yakaladı. Fakat 'Avrupa şampiyonu' unvanlı David Blatt, kupaya uzanmak için en az meslektaşı Tanjeviç kadar kararlı olduğunu kanıtladı ve Efes Pilsen bir kez daha ayağa kalkarak çeyreğin sonunda farkı tekrar 6 sayıya indirdi.
Lacivert-Beyazlılar, bununla da kalmadı ve maçı toplam 46 sayıyla tamamlayan Andre Hutson-Kendrick Gregory ikilisinin müthiş azmiyle maçın bitimine 6.25 kala ilk kez öne geçti. Artık galibiyet bir Efes'in bir Fenerbahçe'nin ellerine gidip geliyordu ve son 12 saniyeye 77-77'lik eşitlikle girildi. Son topu kullanma hakkı Fenerbahçe'deydi ve bir dönem Efes Pilsen forması giyen Willie Solomon, son saniyede attığı basketle eski takımını yıkarken Fenerbahçe'yi tarihinin dördüncü Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğuna taşıdı. (Spor Servisi)