Bernard Lagat'tan tarihi performans

Japonya'da düzenlenen 11. Dünya Atletizm Şampiyonası dün sona ererken, turnuvanın son gününde Kenya asıllı ABD'li atlet Bernard Lagat tarihe geçti. Turnuvada daha önce erkekler 5 bin metre yarışında altın madalya kazanan...

OSAKA - Japonya'da düzenlenen 11. Dünya Atletizm Şampiyonası dün sona ererken, turnuvanın son gününde Kenya asıllı ABD'li atlet Bernard Lagat tarihe geçti. Turnuvada daha önce erkekler 5 bin metre yarışında altın madalya kazanan 32 yaşındaki sporcu, dün de 1500 metre finalinde bitiş çizgisini ilk sırada geçerek, dünya şampiyonaları tarihinde hem 1500 hem de 5 bin metrede şampiyon olan ilk erkek atlet olarak tarihe geçti.
2000 Olimpiyatları'nda bronz, 2004 Olimpiyatları'nda ise gümüş madalya kazanan Lagat, 13 dakika 45.87 saniyelik dereceye imza attı. Kenyalı Eliud Kipchoge ikinci, Ugandalı Moses Ndiema Kipsiro da üçüncü oldu. Daha önce Finlandiyalı Paavo Nurmi ve Faslı Hişam El Geruj da iki dalda birincilik kazanmış ancak iki isim bu başarıları olimpiyatlarda elde etmişti.
Günün bir diğer kârlı ismi ABD'li Allyson Felix'di. Felix, 200 metre ve 4x100 bayrak yarışlarından sonra dün de 4x400 metrede altın madalya kazanmasını bildi ve bir dünya şampiyonasında üç altın madalya kazanan ikinci bayan atlet oldu. Daha önce bunu sadece 1983'te Doğu Alman Marita Koch başarmıştı.


Büyütmek için tıklayınız

Bahar maratonda 40. oldu
Bayanlar yüksek atlamada iki favori isimden İsveçli Kajsa Berqvist çok kötü bir yarış çıkarınca Hırvat Blanka Vlasiç, 2.05 metrelik derecesiyle rahatça altın madalyaya ulaştı. Genç sporcu, son hakkında 2.10 metreyi deneyerek Stefka Kostadinova'ya ait 2.09'luk dünya rekorunu kırmaya çalıştı ancak üç hakkında da başarılı olamadı. Erkekler cirit atmada Finlandiyalı Tero Pitkamaki, 90.33 metrelik derecesiyle olimpiyat şampiyonu Norveçli Andreas Thorkildsen'i geçerek ülkesine tek altın madalyasını kazandırdı.
Şampiyonada dün piste çıkan tek Türk sporcu, bayanlar maratonda Bahar Doğan'dı. Milli atlet, yarışa başlayan 72 atletten 49'unun bitirebildiği yarışı, 2 saat 46 dakika 25 saniyelik derecesiyle 40. sırada tamamladı. Kenyalı Catherine Nderebo 2:30:37'lik derecesiyle bu dalda altın madalya kazandı. (Spor Servisi)