Beşiktaş 2. tura yakın

Roma Olimpiyat Stadı'nda Lazio'yla 1-1 berabere kalan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde ikinci tura yaklaştı. Beşiktaş'ın golü, Sergen'in düşürülmesiyle kazanılan penaltıdan Pancu ile geldi.
Haber: ASENA ÖZKAN / Arşivi

Bu kez yansız değil yanlıyım. Kulüp takımlarımızın Avrupa sınavlarını, ulusal mücadele düzeyine taşıma popülistliğini değil daha beterini sergileyeceğim. Yanım ülkem, sizliğim Avrupa futbolunun patronu UEFA'da! Sesini duymadıkları bombanın tanıklık etmedikleri paniğin ekrana yansımasıyla ortalığı birbirine katan İtalyanlara yanıtın en iyi verileceği yer kuşku yok ki Roma Olimpiyat Stadı. Onlar yürümeyi değil çaktırmadan yürütmeyi, bir de üç kağıdı iyi bilirler. Çizme'deki kuzeylilerin, 'Adam' yerine koymadığı Romalılar, İtalya'daki kendilerini patron eden Romalılar bu ırkın çoğunluğu tarafından dışlanmış da olsalar idare etmeyi her zaman becerirler!
Roma'da maç başlıyor oyun dengede. Karşılaşmanın başında Lazio sonra yüklenir diyoruz dakikalar ilerledikçe pek de öyle olmadığını görüyoruz. 15. dakikada Negro'nun kafasıyla vurduğu top, Cordoba'nın koruduğu kalenin dışına gidince sahada ilk ciddi atağa tanıklık ediyoruz. 21. dakikada genç Okan topla ilk kez buluşuyor. Doğruyu söylemek gerekirse Beşiktaş sahada, üstelik hiç de deplasmanda oynayur edasında değil ama Okan neredeyse takımını bir kişi eksik oynatıyor. Oyunun ilk bölümünde Okan topla iki kez buluşup birinde orta yapıyor. Ya sol kanat? Sergen ileride İbrahim'e biraz yakın oynayınca Beşiktaş'ın tüm atakları zorunlu olarak sol kanattan geliyor. Bu karşılaşmanın skoru ne olursa olsun Beşiktaşlıları sevindirmesi gereken Rumen futbolcu Pancu'nun yaşama dönüşü olacak. Uzun süreden beri benim de sıkca eleştirdiğim Pancu belki patlamalardan korktu! Sergen'in yarattığı penaltıyı gole çevirmesi de yitirdiği özgüvenini sanıyorum geri getirdi.
Sergen çok farklı
İlk yarıyı önde kapatan Beşiktaş ikinci yarıda avantajını korumanın hesaplarını yaparken oyuna yeni giren Muzzi yeti dolu golüyle skoru eşitledi. Ama bunun bir öncesi var ki, futbol eğitmenlerine öğreti olacak nitelikte. Sergen Lazio defansını yanıltıp şut atacak gibi yaptı, bizim alıştığımız tarzda topu hemen solundaki İlhan'a verdi. İlhan'ın yaptığını hepiniz ekran başından izlediniz. Bu pozisyon nedeniyle İlhan'ı yermememiz için onun da skoru değiştirecek bireysel becerisini sergilemesi gerekli. Kaldı ki Sergen bu pozisyonun bir benzerini de ilk yarıda yaratmıştı İlhan için. Ve Sergen... Ne demeli bu adam için? Keşke atlar da futbol oynayabilselerdi! Giunti'nin ülkesine dönmemesi için Beşiktaş yönetiminin kanımca özveride bulunması gerekiyor. Türk futbolu geçmişte Yugoslavlardan çekmişti. Beşiktaş ise iki İtalyan ile kendisini buldu.
Eşitlik ev sahibi Lazio'nun pek fazla işine yaramayacağı için Romalılar hırçınlaştı, hakemi baskı altına almaya çabaladı ve Beşiktaşlı futbolcuları tahrik etmeye başladı. Oysa karşılaşmaya sevecen başlamışlardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a söylemeli bunu. O da yakın arkadaşı Berlusconi'yi uyarıp Lazioluların saygılı olmasını sağlasın. Beşiktaş Roma Olimpiyat Stadı'nda gerçekten iyi oynadı. Üstelik tüm olumsuzluklara karşın. Birey olarak yericeğimiz futbolcumuz da yok. Takım
oyunu oynadılar, birkaçı çok daha becerikliydi.