Beşiktaş A takımıyla Devler Ligi rekoru kırdı!
Hakan Arıkan kalesinde sekiz gol gördü.


Liverpool'da 8-0'lık hezimet

Süper Lig'de PAF takımını sahaya sürme tehdidinde bulunan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde hezimete uğradı. Siyah Beyazlılar, İstanbul'da 2-1 yendiği İngiliz ekibinden sekiz gol yiyerek, Devler Ligi'nin rekorunu kırdı!
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Beatles'ın ünlü şarkısında dediği gibi 'It's been a hard day's night'tı Beşiktaş için! 'Pafiktaş' tartışmalarından etkilenmiş (tersi mümkün olabilir mi sizce?), Nobre'yi, Tello'yu, Gökhan Zan'ı İstanbul'da bırakmış Kartal, iddaa köşemde yazdığım gibi bir mucizeyi gerçekleştirmek için sahaya çıktı. Doğal olarak da başarılı olmadı... Keşke biraz daha az fark olsaydı! Oyuncuları ve teknik heyeti eleştirmeyeceğim ancak yönetim ve kulübedeki ayağının artık ciddi bir özeleştiri yapmasının zamanı gelmiştir.
Kartal maça iki kontrayla başladı, ardından da son düdüğe kadar mahkûm bir futbol ortaya koydu. Kadıköy'deki iyi oyununu sürdüren Delgado, soldan önce Bobo'yu, ardından Mehmet Sedef'i gördü ama bu oyuncuların hamleleri inançsızdı. 3. dakikada gelişen bu ataktan sonra Liverpool rüzgârını sertçe hissettik Anfield'da. Aslında Liverpool'lu oyuncuların da çok basit toplarda yaptıkları hatalar gözlerden kaçmadı.
4'te Crouch, kafayla Voronin'i gördü. Ukraynalı hemen arkamda oturan vatandaşlarının çığlıkları arasında topu dışarı attı. 8'de Riise kesti, Crouch kafayı vurdu, topun kaleye girme niyeti yoktu. 13'te Arbeloa-Benayoun işbirliğinden yine sonuç çıkmadı. 19'da Cisse'nin kayarak yaptığı müdahalede top Crouch'un önünde kaldı. 'Sırık'ın şutunu Hakan çıkardı ama dönen topta üç Beşiktaşlı'dan önce tıklayan Crouch'tu: 1-0.
Liverpool'un durmaya niyeti yoktu. İlk golden hemen sonra Aurelio'nun köşe vuruşunda Beşiktaş savunması Riise'nin kafasını çizgiden çıkardı. 32'de Kızıllar ikinci kez 'yeahhhhh' sesiyle kendinden geçti. Serdar Kurtuluş hakeme 'taç bizim, hoopp' derken Riise hızlıca Voronin'e aktardı. Voronin'in pasında Benayoun düzeltip vurdu: 2-0. Serdar kardeşime bu pozisyonun bir ders olması gerektiğini söyleyip devam edelim.
8-0'lı günlere dönüş
İkinci yarıda da 'Liverpool: Kazanması gereken bir maç' adlı filmin temposu düşmedi. Yardımcı aktör Hakan Arıkan'ın da hakkını yememek lazım! Marsilya, Moldova, Fenerbahçe maçları derken genç kaleci yine 'kontrol' sorunu nedeniyle iki gol yedirdi takımına. 53'te Riise'nin şutunda, 56'da da Gerrard'ın serbest vuruşunda dönen topları Benayoun tamamladı: 3-0 ve 4-0! Hakan 64'te Gerrard'ın cepheden şutunu çıkarsa da dört dakika sonra Liverpool kaptanı hak ettiği golü filelere yolladı: 5-0.
Bu golle birlikte '2. Leeds hezimeti' olmasın diye dua ettim ne yalan söyleyeyim. Allahın sevdiği kulu değilmişim galiba! 77'de Benayoun'un asistinde Babel topukla altıncı kez topu ağlara yolladı: 6-0. Dört dakika sonra Liverpool seyircisi 'Yedi geliyor yedi...' diye bağırırken İbrahim Toraman'ın ileri vurmak istediği top Babel'e çarpıp gol oldu: 7-0. 83'te Crouch'un kafasında direk Slavia Prag ve Olympiakos'un rekorunu Beşiktaş'ın ele geçirmesine izin vermedi. Şükür bile çekemeden Crouch bizi 80'li yıllara geri götürdü: 8-0.

Not: Bu kadar yol tepip Anfield hakkında iki kelam etmezsem adama 'Yuhh' derler. Burada ikinci kez maç izlediğim için midir nedir bu yeni stadyum fikrine ben sıcak bakmadım (çok da umurundaydı Gillet başkanın!).
Burası farklı bir yer. Herhangi bir stadın yenilenmesine benzemeyecektir. Kop'un sesi eskisi gibi çıkacak acaba?


* * * * *
LİVERPOOL: 8
Reina. . . . . 6
Arbeloa. . . . . 6
Carragher. . . . . 7
Hyypia. . . . . 7
F. Aurelio. . . . . 6
(Babel 63). . . . . 7
Benayoun. . . . . 8
Gerrard. . . . . 7
(Lucas 73). . . . . 6
Mascherano. . . . . 7
Riise. . . . . 6
Voronin. . . . . 6
(Kewell 72). . . . . 6
Crouch. . . . . 8
BEŞİKTAŞ: 0
Hakan. . . . . 2
S. Kurtuluş. . . . . 3
(Higuain 62). . . . . 3
Diatta. . . . . 2
İ. Toraman. . . . . 2
İ. Üzülmez. . . . . 3
S.Özkan. . . . . 3
(Ali 46). . . . . 3
Koray. . . . . 3
Cisse. . . . . 4
M. Sedef. . . . . 3
(Ricardinho 78). . . . . -
Delgado. . . . . 4
Bobo. . . . . 4

GOLLER: Crouch (19, 89), Benayoun (32, 53, 56), Gerrard (69), Babel (78, 81)
SARI KART: Serdar Özkan
Stat: Anfield Road Hakemler: M. Merk, S. Glindemann, P. Henes