Beşiktaş, beşinci viteste

Kar yağışıyla birlikte 'ertelenme' heyecanının ön plana çıktığı haftada İzmit İsmetpaşa'nın çimleri, dün gece 90 dakikalık mücadele için hazırdı.

KOCAELİ - Kar yağışıyla birlikte 'ertelenme' heyecanının ön plana çıktığı haftada İzmit İsmetpaşa'nın çimleri, dün gece 90 dakikalık mücadele için hazırdı. Tayfur Havutçu, Kaan Dobra, Ahmet Dursun gibi bu çimleri defalarca ezmiş isimlerin Siyah - Beyazlı formayla çıktığı maçta ev sahibi takım, ilk akınını 5. dakikada yeni transfer İmedadze ile gerçekleştirdi. Beşiktaş bu hamleye, 13'te Kaan Dobra'nın sağdan ortasında yumuşak bir kafa vuran Ahmet Dursun'la verdi. Aynı Ahmet Dursun, 14'te skoru değiştirdi. Genç yıldız Kaan Dobra'yla girdiği duvar pası organizasyonunda topu hafifçe sürüp ağları gördü: 1-0.
Sonraki dakikalarda da Beşiktaş'ın akınları vardı. 17'de Pancu, 23'teki frikikte İlhan Mansız, 23'te İbrahim Üzülmez sonuç alınamayan
akınlara imza atan isimlerdi. 38'de kazanılan serbest vuruşta Nuri'nin çıkardığı topa Faruk çok kötü vururken peşi sıra soldan Nuri'nin getirdiği topu Georgiev, vatandaşı İmedadze'ye çıkardı. Gürcü oyuncu 'varyete yapayım' derken fırsatı harcadı. 44'de soldan yapılan ortada Tayfur topa sahip olmak isterken meşin yuvarlak dirseğine çarptı. Hakemin yorumu penaltıydı. Topun başına geçen Nuri, sol ayağıyla Cordoba'nın soluna vurdu. Kolombiyalı kaleci atışı kurtardı.
Gol yağmuru ikinci yarı geldi
İkinci yarı da Beşiktaş oyunun hakimiydi. 53'te İlhan Mansız, Faruk'tan sıyrıldı ama topu fazla açtı. 54'te İbrahim soldan ortaladı, Tayfur sert vurdu; aut. 61'de Ahmet Dursun sağdan hızla girdi, ortaya çevirdi, kimse yoktu. 66'de Pancu, İbrahim'e çıkardı. İbrahim düşerken ortaladı, Ahmet Dursun'un kafası kaleciden dönerken İlhan Mansız tamamladı: 2-0. Artık Kocaeli'nin gardı iyiden iyiye düşmüştü. 72'de İlhan kendi çevresinde 180 derece döndü, Orhan Ak'ı ekarte ettikten sonra çok sert vurdu: 3-0.
70'te Kartal'ın İtalyan patentli transferi oyuna dahil oldu. 72'te sarı kart gören Federico Guinti, 75'te Sergen'in önüne uzattığı pasa sert vurdu, defansa çarpan top ağları buldu: 4-0. 83'te Hüseyin'in İlhan Mansız'a sert girerek kırmızı kart gördüğü pozisyonda kazanılan frikikte Sergen nefis vurdu, kaleci Ahmet Şahin topu kornere attı. Kartal, 85'te meseleye noktayı koydu. Sergen'in enfes topuk pasında kaptan Tayfur topu bir kez daha ağlara yolladı: 5-0. Bu sonuçla lider hem namağlup konumunu sürdürdü, hem de ligde en farklı galibiyetine imza attı.(Spor Servisi)