Beşiktaş Bursaspor'la berabere kaldı

Beşiktaş Bursaspor'la berabere kaldı
Beşiktaş Bursaspor'la berabere kaldı
6 gol izleten Beşiktaş ile Bursaspor'un mücadelesi futbola doyurdu. Maç berabere biterken tribünlerin alkışları kazanan futbolaydı.

BAĞIŞ ERTEN

Türkiye ’nin ‘derin’ derbisi bu. Bundan 20 yıl önce yoktu. Ortaya çıkmasının tek nedeni bir vakitler memleketin her yanına sirayet eden karanlık dehlizlerdeki bazı olaylar... O gün bugündür artan bir husumet söz konusu. Yetkili hiç kimse nedenini sorgulamıyor. Yok sayıyorlar. Ama yok olmuyor. Şimdi deplasman yasaklarının, galiz küfürlerin bini bir para . Dün de sona doğru, kabaran öfke güzelim oyunun dengesini bozacaktı neredeyse. Oysa sahada nefis bir mücadele vardı. Önce bilinçli bir Bursa oyunu izledik, ardından da Beşiktaş ’ın silkinişini ve müthiş yüklenişini... Bursa neden yenik duruma düştü, Beşiktaş nasıl öne geçti, sonra 2-2’ye nereden geldik, 3-2 hangi sayede geldi, 3-3’ü kim attı, anlamak bile zor oldu. Seyretmekten maçı yazamadık. O kadar yani...

Oyun daha ilk dakikadan niyetini belli etti. Müthiş bir debiyle başladık. Önce Bursaspor çöreklendi. 3. dakika olmadan iki pozisyon iki korner atmışlardı bile. Cevap gecikmedi. 4’te bu sefer topla kaleye inen Beşiktaş’tı.Hemen ardından iki kenar ortasıyla Yeşil-Beyazlılar yüklenince anladık ki bu maç Türkiye standartlarından ziyade Premier Lig’e yakın geçecek. O kadar ki ilk 15 dakikadaki atak ve pozisyon sayısı memleket ortalamasını yakalamıştı bile. Sanırım bundan seyirciler kadar kendini evinde hisseden iki Britanyalı fil bekçisi de memnun oldu. 25’te Holosko’nun fazla çapraza düşen vuruşu gol olabilirdi belki. Ama Bursaspor’un 28’de attığı gol bağıra çağıra ağları buldu. Art arda gelen kanat bindirmelerin sonuncusunda bu sefer ‘hanilerin Tuncay’ı iyi kaçtı ve ortaladı. Sestak da bu sefer ayağını güzel koydu: 0-1. 34’te ve 39’da sahanın hem en uyumlu hem de en kıvrak ikilisi Batalla-Belluschi gene atacaktı. Devreye başka gol kalmadı.
Ama biz kazandık!

İkinci yarıya istekli giren Beşiktaş’tı. Art arda sert kenar topları Bursa kalesini dövüyorlardı. İyi hamlelerdi bunlar. Eski Osmanlı başkenti direniyordu ama çok sürmedi. 7 dakikalık bunaltıcı baskı 52’de Holosko asisti, Olcay vuruşuyla ağları buldu: 1-1. Maç hepten güzelleşiyordu artık. Golün iteklemesiyle bir süre daha yüklendi Beşiktaş. Nitekim 55’te bir kroşe daha geldi. Bu sefer Holosko’dan: 2-1. çabuk silkindi Bursa. 59’da İbrahim’in golüyle gelen 2-2 onları toparlarken bu sefer 67’de Almeida’nın penaltısı skoru bir kez daha değiştirdi: 3-2. Onca gole pozisyona rağmen maç sakinleşmek bilmiyordu. 76’da gerginleşen ortam bile Batalla’yla gol getirdi: 3-3. Burada da bitmedi iş. Son dakikaya kadar heyecan sürdü. Tamam, onlar berabere kaldı, ama biz kazandık.