Beşiktaş: Çoğu gitti azı kaldı

Kuruluşunun 100. yılında girdiği bütün organizasyonlarda kupalara talip olan Beşiktaş, şimdilik üç cephede de (Süper Lig, Türkiye Kupası ve UEFA) çok başarılı.

İSTANBUL - Kuruluşunun 100. yılında girdiği bütün organizasyonlarda kupalara talip olan Beşiktaş, şimdilik üç cephede de (Süper Lig, Türkiye Kupası ve UEFA) çok başarılı. İstatistikler de, Kara Kartallar'ın şampiyonluk yolunda çok önemli bir adım attığını söylüyor. Çünkü ligin, üç puan uygulamasına geçtiği 1987-88 sezonundan bu yana oynanan 14 sezonda Beşiktaş, 18. haftaya 2 ya da daha fazla puan farkıyla lider girdiği dört sezonu da şampiyonluk kupasıyla noktaladı. Bu yıl da durum farklı değil. Lucescu yönetimindeki kadro, 18. maçlar sonunda en yakın raki-
bi Galatasaray'ın 5 puan önünde. Üstelik de deplasmanda oynadıkları iki derbiden de üçer puan çıkarmayı başardılar. Ancak Beşiktaş'ın bir dezavantajı da var. Türkiye'nin Avrupa Kupaları'nda ayakta kalan iki takımından biri olan Siyah-Beyazlılar'ı hayli yoğun ve yorucu bir maç ve seyahat programı bekliyor. Şu ana kadar 18 maçta yediği 9 golle, Avrupa'nın maç başına en az gol yiyen takımı unvanına el koyan Beşiktaş, pek çok ünlü takımı geride bıraktı. İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya,
İtalya, Hollanda, Portekiz, Belçika, Avusturya, Yunanistan, İskoçya ve İsviçre liglerinin alındığı değerlendirmede, maç başına 0.50 gol yiyen Beşiktaş, en az gol yiyen takımlar listesinde zirvede. Beşiktaş'ı 0.55 ile PSV Eindhoven, 0.58 ile Olympiakos, 0.61 ile Celtic takip ediyor.
Öte yandan Beşiktaş bugün saat 15.00 de Ümraniye'deki Nevzat Demir Tesisleri'nde İsviçre'nin Neuchatel takımı ile özel bir maç yapacak.
(Spor Servisi)