Beşiktaş iğne deliğinden geçti

Zirvenin üç ortağından Gençlerbirliği'nin Ankara'da,
Adanaspor'dan vurgun yemesinin ardından kendi evindeki maça Beşiktaş daha bir rahat çıktı.

İSTANBUL - Zirvenin üç ortağından Gençlerbirliği'nin Ankara'da,
Adanaspor'dan vurgun yemesinin ardından kendi evindeki maça Beşiktaş daha bir rahat çıktı. Renkdaşı ve konuğu Altay ise İstanbul'a, geçen hafta Gençlerbirliği'ne son dakikada yaptığı sürprizle gelmişti. Bir kaç hafta önce Sami Yen'den beş gol yiyerek dönen Altay'ın İnönü'de de pek sorun çıkarmayacağı, mücadele öncesi yaygın görüştü. Ama Kartal, başlama düdüğünden itibaren ilk yarı boyunca son derece kötü bir futbol sergiledi.
Oysa Ahmet Dursun'un henüz 27. saniyede bulduğu pozisyonda sağ ayağıyla kaleyi yoklaması, maçın zevkli geçeceği intibaı yaratmıştı. 6'da Kaan Dobra, soldan kullandığı korneri sert bir vuruşla direkt kaleye yolladı, top yan ağlarda eridi. 9'daki kornerde Ahmet Dursun'un son derece yumuşak kafa vuruşunu kaleci Altay elinden kaçırdı ama topun düştüğü yerde kimse yoktu. Sonrasında maça tek kelimeyle sıkıntı damgasını vurdu. İbrahim
Üzülmez'in sahanın yer yerini tarayan delişmen oyununa, takım arkadaşları aynı oranda ayak uyduramayınca ortaya Beşiktaş adına etkisiz bir top hakimiyeti (yüzde 67 gibi) çıktı. Durgunlaşan tribünler, 35'te ayağa kalktı. Tümer sağdan daldı, Kaan Dobra'yla duvar pası yaptı ama denediği aşırtma, kalenin üstünden autu boyladı.
Cordoba'nın çabukluğu
43'te Beşiktaş defansının ortaklaşa hataları sonucunda İnanç tek başına tehlike yarattı, ama Cordoba'nın çabukluğu akını önledi. Böylece ilk 45 dakika golsüz kapandı. Maçın ikinci yarısı da ilki gibi başladı. Ahmet Dursun, henüz 57. saniyede kaleyi cepheden gören bir pozisyonda vurdu, kaleci çıkardı. 48'de Tümer defans kalabalığının içinde kaybolurken top Giunti'nin önüne düştü, İtalyan oyuncunun vuruşu üstten boşluğu dövdü. 52'de ortaya Selçuk Dereli çıktı. Altaylı Murat'ın sol kanatta düşmesini, hakemi aldatmaya yönelik bir hareket olarak niteledi ve gösterdiği ikinci sarı kartla konuk Siyah-Beyazlıları 10 kişi bıraktı. 61'de Zago topu sağda hareketlenen Tümer'e aktardı. Bu oyuncunun yaptığı orta Fatih'e çarparak Altay kalesine yöneldi. Çağdaş'ın çabası yetersiz kaldı ve top ağlarla buluşmadan Beşiktaş golü olarak kayıtlara geçti.
75'de Altay, bu yarıdaki en iyi fırsatını harcadı. İnanç'ın sağdan yaptığı ortaya Mehmet Zengin çok kötü vurdu. 84'te Altay'ın baskı kurduğu bir pozisyonda Ronaldo'nun uzaklaştırdığı top karşı kalede tehlikeye dönüştü. Altay'ın uzaklaştıramadığı topu takip eden Ahmet Dursun, soldan sert bir şutla durumu 2-0'a getirdi ve maç da bu skorla bitti. (Spor Servisi)