Beşiktaş Marsilya'yla yeniden doğdu

Siyah-Beyazlılar'ın ikinci golünü Bobo attı.


Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool hezimetiyle tur şansı iyice azalan Beşiktaş, Marsilya'yı İnönü'de 2-1 yenerek yeniden umutlandı. Beşiktaş 11 Aralık'ta Porto'yu deplasmanda devirirse ikinci tura çıkacak.

 • Galatasaray, Panionios sınavında
 • Haber: BENER ONAR / Arşivi

  Oftaş maçında yazmıştım 'Bu umutsuz vakaya destek veren Beşiktaş taraftarını kutlamak lazım' diye. Dün geceki karşılaşma öncesi
  'olay yeri ekibi' hesabı Turgut Vidinli'nin yerindeydim bir saatliğine (sevgili dostum Okran Ozan'ın -eski Beşiktaşlı Tezcan'ın oğlu olur kendileri- daveti üzerine). Masadaki sohbette Beşiktaş üzerine olumlu tek bir laf edilmedi tahmin ettiğiniz üzere. Lakin görev icabı değil de büyük şevk duyarak gidiyordu tüm Beşiktaşlılar mabetlerine. İşte o an şunu düşündüm 'Beşiktaş tam dibe batsa, taraftar kulübü satın alsa, Tüpragaz'a da küçük bir sponsorluk mu verilse acaba?' diye!!!
  Karşılaşma bayık bir Süper Lig maçı gibi başladı ne yazık ki. Beşiktaş ev sahibi avantajını kullanmak istese de toplu oyunda çok iyi değildi. Marsilya da kendini 'iç veya dış mihrak' gibi konumlandıramayınca 'bir orada, bir burada, peki kalite nerede?' tadında bir ilk yarı izledik. O zaman bu maçı ne çözecekti: Bir duran top. 27. dakikada Tello sağ taraftan kullandığı serbest vuruşta sol ayağıyla Marsilya kilidini açtı: 1-0. Tello'nun yeteneğini geri planda bırakmak istemem ama golün gelmesinde en büyük pay Matias Delgado'nundu.
  Tello biraz düzgün ortalasa...
  Arjantinli ilk yarıda o kadar iyi işler yaptı ki farkın artmaması Beşiktaş kanat adamların suçuydu biraz da. Delgado özellikle Marsilya'nın sağ kanadını ara paslarla sürklase ederken Beşiktaş'ın kanat adamları kötü hamlelerle forvetlerini besleyemedi. Tello'dan, Ricardinho'dan biraz düzgün ortalar gelse Kartal farkı ikiye, üçe artırabilirdi. İlk yarıda Marsilya'nın tek bir pozisyonu vardı, onda da Beşiktaş kalesini evliyalar korudu. 35'te gelişen bu atakta Niang'ın, Valbueana'nın gollük şutları son anda bir Beşiktaşlıya çarptı.
  İkinci yarıda 10 dakika geride kalırken Marsilya'nın hocası Erik Gerets üç değişiklik hakkını kullanırken Ricardinho hâlâ sahada kalmıştı. Elbette teknik adam her şeyin iyisi bilir ama Ricardinho'nun kenara alınmamasını anlayabilmiş değilim. 'En azından bari ocakta tamamen kenara alınsın' diye bir şeyler çiziktirirken Rico Paşa'nın yanlış pasında Niang 60'da golü atıyordu. Maç boyunca Niang'ı ilk kez cepheden karşılayan Baki'nin de bu pozisyonda zorlandığının altını çizelim.
  Değişiklik diyerek uğursuzluk mu getirdim acaba! Oyuna ikinci yarıda dahil olan Taiwo 'trademark' şutlarından birini Beşiktaş ağlarına yollayarak İnönü Stadı'nı kısmen susturan isim oldu: 1-1. Golden sonra çizginin orada yanan lambaları gördük: 17 numaralı Ricardinho'nun yerine İbrahim Akın. İş işten geçti derken sahneye Bobo çıktı ve bana kalırsa hocasını ipten aldı. Brezilyalı sağ kanattan cezasahasına girdi ve Marsilya'yı 'ceza'landıran isim oldu: 2-1. Fransız meslektaşlarımla birlikte davranayım: Gerets takımı neden biraz geriye çekmedin!
  Liverpool-Porto maçı 1-1 bitse Beşiktaş için işler çok iyi olacaktı. Keyfinizi kaçırmayayım diyorum ama meslek bu, Kartal'ın Portekiz'de şansa ihtiyacı olacak. Ama yine de Siyah-Beyazlı renklere gönül verenlerin buna aldıracağını sanmıyorum. Onlar alışmış bir kere karşılıksız sevmeye...

  BEŞİKTAŞ: 2
  Rüştü 6
  Ali 6
  İ. Toraman 6
  Baki 7
  İ. Üzülmez 6
  S. Özkan 5
  (Nobre 75) 5
  Cisse 5
  (Koray 20) 7
  Ricardinho 6
  (İ. Akın 66) 6
  Tello 7
  Delgado 8
  Bobo 7

  MARSİLYA: 1
  Mandanda 5
  Zubar 5
  (Taiwo 46) 6
  Givet 6
  Rodriguez 6
  Bonnart 5
  Nasri 5
  (Cisse 26) 6
  Cana 5
  Valbuena 7
  Cheyrou 5
  Zenden 4
  (Ayew 54) 6
  Niang 5

  GOLLER: Tello (27), Bobo (88) / Taiwo (65)
  SARI KARTLAR: Baki, İ. Akın / Zenden, Cheyrou, Niang, Ayew, Cisse
  Stat: BJK İnönü - Hakemler: L. Cantalejo, V. Carrasco, J. Guadamuro