Beşiktaş Olimpiyat'ta turladı

Beşiktaş Olimpiyat'ta turladı
Beşiktaş Olimpiyat'ta turladı
UEFA Avrupa Ligi play-off turu rövanş karşılaşmasında Beşiktaş sahasında Norveç temsilcisi Tromsö'yü 2-0 yenerek gruplara kaldı.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Türk Milli Takımı’nın Finlandiya ile 31 Ekim 1984’te oynadığı Dünya Kupası eleme maçının, soğuk havalara alışkın Finlileri sıcak havada boğmak için Antalya’ya alındığı rivayet edilir. Sebep gerçekten bu mudur bilinmez ancak o gün Finlandiya maçı 2-1 kazanmış ve Ay-Yıldızlılar’a iyi bir ders vermişti. İş hava şartlarına kalacaksa dünkü stat Tromsö için daha avantajlıydı. Giden bilir, Olimpiyat Stadı’nın bulunduğu Altınşehir bölgesinin iklimi İstanbul ’un merkezi yerlerine göre farklıdır. Sert, rüzgarlı hava Norveçlilerin daha çok işine gelir şüphesiz ancak futbolda esas olan kondisyon, teknik ve taktiktir. Dünkü randevuda da Beşiktaş bu konularda Tromsö’den daha üstün olduğunu gösterdi ve tur atlayan taraf oldu.

Bu tür eşleşmelerde ilk randevuyu sürpriz bir şekilde kaybeden favori ekiplerin rövanşa büyük bir baskıyla başlaması adettendir. Beşiktaş da öyle yaptı ancak bu baskısı iyi kapanan Tromsö karşısında fazla gol şansı getirmedi. Siyah-Beyazlılar kanatlardan yapılan ortaları Hugo Almeida’yla buluşturmaya çalıştı. Bunda ilk kez başarılı olduklarında dakikalar 34’u gösteriyordu. Ersan’ın ortasında Portekizli’nin kafa vuruşunu kaleci güzel çıkardı. Bunun dışında ilk yarıda Beşiktaş adına kayda değer diğer pozisyon 41’de Sivok’un auta giden kafa vuruşuydu.

Olimpiyat Stadı’nda dakikalar geçtikçe tribünler dolarken, sanki Beşiktaş’ın da hücum gücü ve isteği artıyordu. İkinci devre başlarken seyirci sayısı da Beşiktaş’ın saldırganlığı da tavan yaptı. Eh, beklenen gol de gecikmedi. 52’de Fernandes’in kullandığı serbest vuruşa iyi yükselen Almeida’nın kafa vuruşunda top yerden sekerek ağlarla buluştu: 1-0

Bu skor Beşiktaş’a yetiyordu ancak kuru kuruya doymak yetmezdi, üstüne tatlı gerekirdi: 54’te Oğuzhan sol ayağıyla nefis vurdu ve topu ikinci kez ağlara gönderdi. 10 dakika sonra Gökhan karşı karşıya pozisyonda kaleciyi geçebilse karşılaşmanın geri kalan kısmı formalite halini alabilirdi. Olmadı. 90’da, topu boş kaleye gönderemeyen Drage Siyah-Beyazlılar’ı korkutsa da sürpriz gerçekleşmedi. Beşiktaş turu geçerken CAS kararını beklemeye başladı.