Beşiktaş savunmasına 'İtalyan işi'

Beşiktaş aradığı stoperi Çizme'de buldu ve Nicola Legrottag- lie'yi kadrosuna kattı. Siyah-Beyazlı yönetimin bu transfer için Juventus'a 2.2, Legrottaglie'ye de yıllık 1.6 milyon avro ödeyeceği iddia edildi.

İSTANBUL - Beşiktaş aradığı stoperi Çizme'de buldu ve Nicola Legrottag- lie'yi kadrosuna kattı. Siyah-Beyazlı yönetimin bu transfer için Juventus'a 2.2, Legrottaglie'ye de yıllık 1.6 milyon avro ödeyeceği iddia edildi. Savunmanın bir 'İtalyan işi' olduğu göz önünde bulundurulunca 31 yaşındaki futbolcu doğru bir transfer olabilir. Ancak Legrotaglie'nin, geçen sezon çok az resmi maça çıktığını hatırlatmakta fayda var.
'Nick', Chievo'nun adını ilk kez duyurduğu 2001-2002 sezonunda Sarı-Lacivertli takımın en iyi isimlerindendi. Bir sonraki sezon da formunu koruyan İtalyan futbolcunun Juventus'a transferi kaçınılmaz oldu. İtalyan oyuncu o dönemde Giovanni Trapattoni tarafından milli takıma da çağrıldı.
İlk milli maçı Türkiye'ye karşı
İlginçtir Legrottaglie, Gök-Mavili formayı ilk kez 20 Kasım 2002'te Türkiye'ye karşı giydi Ancak Juve, Legrottaglie'ye uğurlu gelmedi ve kariyeri düşüşe geçti. Bologna ve Siena'da kiralık olarak iki sezon geçiren Legrottaglie için Juventus'tan ayrılmak kaçınılmaz bir son oldu. 30 yaşındaki oyuncu birkaç gün önce Tuttosport'a Beşiktaş'a transferiyle ilgili konuştu. Bu söyleşiden önemli bölümleri aktarıyoruz:
Beşiktaş'a gitme nedenin ne? Para? Atmosfer?
İnsanların bana değer verdiği bir yere gitmek istedim. Ekonomik olarak iyi bir anlaşma yaptığım doğru. Ancak böyle bir teklif yapacak kadar büyük bir kulübe transfer olmamım önemli olduğunu düşünüyorum. "Sırf para için gitti" diyenlere söylecek bir şeyim yok. Herkesin fikrine saygılıyım.
Senin için Türkiye ne demek?
Hayata bakış açımı değiştirecek kişisel bir tecrübe.
Federico Giunti de Beşiktaş'ta oynamıştı değil mi?
Bana ailesi olmasa İstanbul'dan ayrılmayacağını söyledi. Onunla konuşurken bunu hissettim. Federico'nun bu transferde rolü büyük çünkü kulüp hakkında çok olumlu konuştu. Eski Juveli Stephen Appiah'la da rakip olacağız. Süper Kupa'da onunla karşılaşmak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca Şampiyonlar Ligi'nde oynama fikri beni çok çekti. O arenaya dönmek heyecan verici.
Senin inançlı bir Katolik olduğunu biliyoruz. Eşin ve senin için bir İslam ülkesinde yaşamak problem yaratır mı?
İçimde küçük de olsa bir korku var. Saklamanın anlamı yok. Ancak Tanrı Torino'da da benim yanımdaydı, İstanbul'da da öyle olacak. İşimi en iyi şekilde yapacağım. Üç yıl Türkiye'de kalıp kendime olan güvenimi yeniden kazanacağıma inanıyorum.
Tello'dan taraftara övgü
Öte yandan Siyah-Beyazlı kulübün yeni transferi Rodrigo Tello, Beşiktaş TV'ye yaptığı açıklamalarda Beşiktaş taraftarını Güney Amerika'daki taraftarlara benzetirken, takımını destekleyen taraftarı, maçları oturarak seyredenlere tercih ettiğini belirtti. Tello ayrıca, Portekiz tecrübesinin Avrupa futboluna adapte olmasına yardımcı olduğunu ifade etti.
(Spor Servisi)