Beşiktaş tarih yazdı!

Beşiktaş, tarihi bir açıklama yaparak "F.Bahçe'nin muhtemel şampiyonluk maçındaki ceza kaldırılsın" çağrısı yaptı. F.Bahçe-Rize maçını kulübün cezası nedeniyle sadece kadınlar ve çocuklar izleyebilecek.

Beşiktaş , matematiksel olarak şampiyonluk şansı bulunmasına rağmen Fenerbahçe ’nin yarın şampiyonluğunu ilan etme ihtimali bulunduğu için 12 yaş üste erkek taraftarlara uygulanan cezanın kaldırılmasını isteyerek tarihi bir çağrıda bulundu.
Siyah beyazlı kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada futbolun taraftarla güzelleştiğine vurgu yapılarak, “Bu nedenle çok önemli bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Bilindiği gibi 2013-2014 futbol sezonunun sonuna yaklaştık ve ezeli rakibimiz Fenerbahçe, bir puan daha alarak şampiyonluğunu ilan etme amacında. Fenerbahçe bu puanı alır ya da alamaz; işin bu noktası futbolun cilvesi içinde. Fakat gerek Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri, gerekse de taraftarı, TFF’nin verdiği bir maç seyircisiz oynama (kadın ve çocuk izleyicilere açık) cezası nedeniyle şampiyonluk kutlaması planlarını ertelemek zorundalar. Tahkim Kurulu bu cezayı onadı, Fenerbahçe’nin erteleme talebini de reddetti. Biz de diyoruz ki; madem futbol sevgidir, dostluktur, kardeşliktir. Madem futbol taraftarla bir olma, coşma ve kutlama yapmaktır. İşte bu yüzden Türkiye Futbol Federasyonu, şampiyonluk coşkusu yaşamak isteyen Fenerbahçe taraftarı için bu cezayı ertelesin ya da kurallar dahilinde başka bir formül bulsun” denildi.
Ancak TFF’den bu çağrıya olumlu yanıt gelmedi. TFF Basın Sözcüsü Mete Düren, “Beşiktaş’ı tebrik ve taktir ediyoruz. Futbolun güzelliklerine bir örnek teşkil ediyor. Ancak Tahkim Kurulu kararlarının bağlayıcı ve kesindir. Bizim yönetim kurulu olarak bu kararı değiştirebilmemiz mümkün değildir” dedi.

Rize ile Çarşı karşı

Diğer yandan yarın Fenerbahçe ile karşılaşacak olan ve kümede kalma mücadelesi veren Çaykur Rizespor ise Beşiktaş’ın çağrısına karşı çıktı.
Çaykur Rizespor yöneticisi Koray Deniz, “Beşiktaş fair-play çerçevesinde böyle bir açıklama yaptı ama Rizespor olarak bu bizim etiğimize aykırıdır. 4 maç var ve kimin şampiyon olacağı daha net değil. Bu nedenle Rizespor sahaya çıkarak hedefi olan 3 puan için savaşacak. Bunu da herkes böyle bilsin” dedi. Siyah beyazlıların en etkin taraftar grubu da Beşiktaş yönetiminin açıklamasına karşı çıktı. Grup Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Beşiktaş taraftarına göstermediğiniz hassasiyet, hakkaniyete olan inancınızı yalanlar. Size fener riyası, bize Beşiktaş Rüyası yakışır” ifadelerini kullandı.