Beşiktaş Yunanistan'dan daha beter

Beşiktaş Yunanistan'dan daha beter
Beşiktaş Yunanistan'dan daha beter
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

EKO-ANALİZ 

Eski başkan Yıldırım Demirören döneminde uygulanan politikalarla ‘borcu gırtlağı aşan’ Beşiktaş için kritik bir süreç daha başlıyor.
Fikret Orman’ın başkanlığı seçilmesinin ardından bu borcun nasıl yönetileceğine ilişkin tartışmalar alevlenirken, UEFA’nın görevlendirdiği müfettişin yaptığı mali inceleme sonrasında hazırladığı rapor Beşiktaş’ın başını ağrıtacak. UEFA’ya sunulan raporda, Beşiktaş’ın Avrupa kupalarında mücadele etmek için yanıltıcı
beyanlarda bulunduğu ileri sürüldü. Raporu inceleyen UEFA, beşiktaş yönetimini 1 Mayıs’ta görüşmeye çağırdı. 

Hisseler yüzde 9.1 düştü
Bu arada bu gelişmeler yaşanırken, Beşiktaş’ın genel müdürü Murat Ülgen de, ‘30 Nisan‘ tarihi itibariyle görevinden ayrıldı. Beşiktaş ile ilgili rapor, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ( İMKB ) hisselerin dün yüzde 9.1 değer kaybetmesine neden oldu. Mali tablolarda yanıltıcı beyanlarda bulunulduğunun kesinleşmesi durumunda, halka açık olan Beşiktaş’la ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun da inceleme başlatması bekleniyor. Ayrıca, ellerinde Beşiktaş hisse senedi bulunduran yatırımcıların da dünkü düşüş sonucu tedirgin olduğu ve yönetim aleyhine dava açabileceği kaydediliyor. Beşiktaş’ın 29 Şubat 2012 tarihi itibariyle hazırlanan mali tablolarında aktif büyüklüğü 142 milyon lira seviyesinde bulunurken, toplam borcu 428.3 milyon lira olarak açıklandı. Özsermayesi -286 milyon lira olan Beşiktaş’ta borcun varlıklara oranı yüzde 201 ile Avrupa’da krize giren Yunanistan ve İspanya’nın borçululuk düzeyinin çok üzerinde bulunuyor.


Korkutan tablo (Milyon TL)
Aktif 142.0
KVB 288.1
UVB 140.1
Özsermaye -286.2
Zarar -84.9
Birikmiş zarar -242.3

‘Şans bizimleydi’
Fenerbahçe kaptanı Alex De Souza, dün FB TV’de katıldığı ‘Günün röportajı’ programında taraftarların sorularını yanıtladı. Sözleşmesinin 2013’te bittiğini ancak futbola devam etmek ve Fenerbahçe’de kalmak istediğini belirten sambacı, kararın sadece kendisinin olmayacağını söyledi. Karabükspor maçında oynayamayacak olan Alex, Galatasaray maçında ölen Sarı-Kırmızılı taraftar Fatih Çalışkan için taziyelerini de belirttikten sonra mücadelede şansın kendilerinden yana olduğunu ifade etti. Alex, bu sene yaşananlara ilave olarak, “Ligin sonucu ne olursa olsun kulüp zaten ayakta kalmıştır. Bu tarihi bir dönem. Ne kadar tarihi olduğunu içinde olduğumuz için anlayamıyoruz. 20-30 sene sonra bu daha iyi anlaşılacak” dedi. 

Volkan’dan ziyaret
Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel Metris Cezaevi’nde Başkan Aziz Yıldırım’ı ziyaret ederek iki kupa sözü verdiklerini söylerken, Yıldırım’ın moralinin yerinde olduğunu ifade etti.