Beşiktaş zor da olsa turladı

Beşiktaş zor da olsa turladı
Beşiktaş zor da olsa turladı
Siyah-Beyazlılar, PTT 1. Lig'de zor günler geçiren Ankaragücü'nü 3-2 yenerek Ziraat Türkiye Kupası'nda beşinci tura yükseldi. Siyah-Beyazlılar'ın golleri Holosko, Hilbert ve Batuhan'dan geldi.
Haber: ONUR SALMAN - onur.salman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Birinin rengi Siyah-Beyaz, diğerinin ki Sarı-Lacivert. Biri 1903, öteki 1910’da kuruldu. Biri Türkiye ’nin kalbi İstanbul, diğeri başkent Ankara ’nın takımıydı. Ama gelgör ki aralarındaki farklar o kadar da fazla değildi. Yüzyıllık çınarları, hırslarının peşine takmış başkan ve yöneticilere kurban gittiler. Beşiktaş ’ın şansı taraftarnı nicesel fazlalığı ve şamiyonlukları oldu. Sadece Avrupa’dan oldular. ‘Feda’ ve oyuncu maliyetlerindeki kısıntılarla uzun vadede düzlüğe çıkmayı planlıyor. Ankaragücü ise neredeyse kulübe kilidi vuracak. Tepetaklak geriye doğru gittiler. Gitmeye de devam ediyorlar. İstedikleri desteği bir türlü bulamadılar. Dolayısıyla da durumlarına dikkat çekmek için mücadeleye -olası cezadan da kurtulmak için- 6 dakika geç çıktılar.

Ama seslerini daha iyi duyurabilmek için daha etkili bir yol vardı. Hem Bursa dostluğu hem de 8-0’lık Galatasaray mağlubiyeti nedeniyle arasının açık olduğu Beşiktaş’ı kupadan elemek. İlk yarı tam da istedikleri gibi geçti. Uyuşuk oyunu ev sahibi, genç yeteneği Muhammed ile 11. dakikada açabilirdi. Ya da 16’daki Muhammed-Holosko işbirliğinde. Lakin kilit kırıcı Holosko’nun inadıymış. 21’de Holokso, Samet Aybaba’nın hücum patronluğunu bıraktığı Muhammed’in attığı topa koştu ve golü çıkardı.

Sonra yeniden keçiboynuzu kıvamına geldi mücadele. Lakin başkentliler aportta bekliyormuş bunu 37’de gördük. Defansın arkasına sarkan Timur skora denge getirirken, beş dakika sonra Kartal, kullandığı kornerden kontra yiyip Hilbert’te ekmeğe yağ sürünce Kaan aşırtmayla kağıt üstündekini gerçeğe dönüştürdü: 1-2.

Ofspor maçında olduğu gibi devreye geride giren Aybaba, elinde Fernandes ve Almeida olmayınca Olcay-Batuhan, Muhammed-Uğur takaslarıyla şişirirmeye çalışırken yelkenleri, konuk kontranın rüzgarına bıraktı kendisini. İstediğini alan ise ev sahibi oldu. 60’ta da Uğur slalomlarını Ankaragüclüler ceza sahsında faulle durdurunca Hilbert beyaz noktadan skoru eşitledi: 2-2. Eğer 79’da da Timur kontrada biraz şanslı olsaydı başka bir seferin günlüğünü yazacaktık ama sonradan oyuna giren İbrahim Toraman, umutsuz vaka Batuhan’ın bile ile kıramayacağı bir ikram yapınca 86’da Kartal güç bela kendini 5. tura attı.