Beşiktaş'a ağır fatura: 4 milyon dolar!

Beşiktaş'a ağır fatura: 4 milyon dolar!
Beşiktaş'a ağır fatura: 4 milyon dolar!
Döviz kurundaki yüzde 10'luk tırmanış, 40.5 milyon dolar kredi borcu bulunan siyah-beyazlı kulübe yeni bir yük getirdi. Ek fatura 4 milyon dolar civarında.

Yıldırım Demirören'in görevde bulunduğu 2010'un Eylül ayında bankalardan alınan 75 milyon Dolar kredinin 30 milyon dolarlık kısmını ödeyen Beşiktaş 'a, kurdaki ani dalgalanma sonrası kalan bölüm için 4 milyon dolarlık ek bir fatura çıktı.

Toraman ve Sezer affedildi


KREDİNİN SÜRESİ 6 SENE

Beşiktaşlı yönetici Ahmet Ürkmezgil, konu hakkaında Sabah Gazetesi'ne şu açıklamayı yaptı:
"Beşiktaş'a sağlanan 75 milyonluk kredi için Yıldırım Demirören döneminde oluşturulan konsorsiyuma DenizBank ve ŞekerBank 30'ar milyon Dolar, Bankpozitif ise 15 milyon Dolar tutarında katılım sağladı. Beşiktaş'ın aldığı kredinin ilk 1 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 6 yıllık vadesi bulunuyor. Bu dolar kredisi 40.5 milyon Dolar seviyesine geriledi."

EURO 1.55'TEN, 2.14 TL'YE ÇIKTI

"Ancak 2010 yılının Eylül ayında kredi alındığında Dolar kuru 1.55 TL civarındaydı. Son krize kadar Beşiktaş'ın üzerine binen kur farkından faiz yükü yaklaşık yüzde 25 oldu. Dolar kuru 2010'da 1.55'ten başlayarak 2.00'yi buldu ve son 2.14'ü gördü. Son krizle birlikte üzerimize binen yük yüzde 10 arttı ve yüzde 38 seviyesine ulaştı. Yaklaşık olarak bize getirdiği yük 4 milyon Dolar civarında."

ÜCRETLER EURO ÜZERİNDEN

"Yönetim olarak son dönemde bankalardan ve faktoringlerden kullandığımız kredi Türk lirası üzerinden. Bunun tedbirini aldık. Bütün ülke gibi biz de kur artışından olumsuz etkileniyoruz. Ancak özellikle yabancı futbolculara yapacağımız Euro ödemeler var. Bu da bize ek yük getirecektir. Ancak Dolar-Euro gelirlerimizde var.

Tarık Çamdal transferinde flaş gelişme