Beşiktaş'a 'küfür yok' şartı

Beşiktaş'a 'küfür yok' şartı
Beşiktaş'a 'küfür yok' şartı
Siyah-beyazlılar, bütün sezonu Atatürk Olimpiyat Stadı'nda geçirebilir.

Beşiktaş , Süper Lig’deki bazı maçları Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda oynamak üzere Kasımpaşa ile anlaşmıştı. Hürriyet'ten Kenan Başaran'ın haberine göre; Anlaşmadaki bir maddeye göre, taraftarlar özellikle siyasi içerikli küfürler ederse sözleşme tek taraflı feshedilecek.

Beşiktaş'ta sürpriz karar


Karnımızdan konuşmayı bırakalım ve Beşiktaş, İnönü, Çarşı ve Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı meselesi üzerine açık seçik bir şekilde top çevirelim.

Son dönemlerde Fikret Orman’a en çok Gezi Parkı eylemlerine katılan Çarşı hakkında ne düşündüğü soruluyor. Orman ise her defasında yuvarlak cevaplarla bu soruları savuşturuyor. Gezi ruhuna sahip olanlar istiyor ki Orman, “Çarşı ile gurur duyuyoruz” desin. Fakat böyle diyemez, çünkü Dolmabahçe’de yeniden dikmek zorunda olduğu yeni bir stat var Orman’ın. Siyasi iklim malum. Orman, “Çarşıya karşıyım” da diyemez çünkü tabir caizse, o vakit de tribünler o stadı başkanın başına yıkar. Beşiktaş Başkanı, bu nedenlerle stat bitene kadar yutkunmak zorunda. Kendisinin de söylediği gibi ‘vatandaş’ olarak dahi fikrini beyan edebilecek durumda değil. Elbette bu bir demokrasi sorunu. Olması gereken yutkunmaması; neyse fikri, onu rahatlıkla söyleyebilmesidir Fikret Başkan’ın.

Diğer yandan pazar akşamı bir grup gazeteciye kulüpte verilen iftarın katılımcılarından biri olarak şu şahitliği yapmak zorundayım: Fikret Orman, o akşam “Çarşı, Gezi eylemlerine katılarak yanlış yapmıştır” sözünü kullanmadı. Çarşı’nın Gezi eylemleri hakkında söyleyeceği her sözün, başkan olduğu için, Beşiktaş Kulübü’ne maledileceğini söyledi. Benim şahsi fikrim bu sözün alt metninde şu var: Şimdi ben Çarşı’yı övsem siyasi iktidarı kızdırabilirim. Bu da Beşiktaş’ın menfaatine olmaz. Bu bağlamda Orman’a “Taraftar ile biraraya gelip ‘Yeni sezonda tribünde siyasi protesto yapmayın, bu stadımıza zarar verebilir’ şeklinde bir konuşma yapmayı düşünür müsünüz?” diye sordum. Orman ise böyle bir şeye ihtiyaç duymadığını vurguladı.

Beşiktaş'ın yeni stadının adı Vodafone Arena olacak

ÇARŞI’NIN ZOR SEÇİMİ: GEZİ Mİ, BEŞİKTAŞ MI?

Beşiktaş bazı maçlarını Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda oynayacak. Gerçekten oynayabilecek mi? Öncelikle Kasımpaşaspor taraftarları bu konuda mırıldanıyorlar. Geçenlerde küçük de olsa bir taraftar grubu yürüyüş bile tertipledi. Ancak alttan alta sorulan esas soru şu: Siyah beyazlı taraftarlar Kasımpaşa’daki maçlarda siyasi içerikli protestolar yaparsa ne olacak? Çarşı, Gezi ruhunu Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’na taşırsa muhtemelen Kartal’ın Paşa’nın muhitindeki ikametgahı fazla uzun sürmeyecek! Çünkü iki kulüp arasında yapılan anlaşmada tribünlerde özellikle ‘siyasi içerikli küfür’ edilmesi halinde sözleşme tek taraflı olarak feshedilecek! Bu bilgiyi Beşiktaş yöneticilerinin de teyid ettiğini vurgulayayım. Hasılı Recep Tayyip Erdoğan Stadı’na Gezi ruhu girerse Beşiktaş dışarı çıkarılacak!...

Dolayısıyla Beşiktaş’ı çok zor bir sezon bekliyor. Kulübün geleceğini yeniden inşaa etmek için inşaasına başlanan stat, siyah beyazlı camiayı büyük ikilemler içinde bırakıyor. Bir anlamda elini kolunu bağlıyor. Rakipler Çarşı’ya Gezi’deki tutumundan dolayı ‘tutarlı’ davranması konusunda baskı yapacak. Çarşı tutarlı olma adına protestolarını yeşil sahalara da taşırsa bu defa kulübünü zorda bırakabilecek. Yeni sezonun 12 numaralı forması resmen ‘ateşten gömlek’ gibi olacak...

YA İNÖNÜ’DEKİ TARİHİ KALINTALAR

Çarşı’nın köşeye sıkıştırılmak isteneceği bir diğer konuda da İnönü Stadı'ndaki tarihi kalıntılar olacak. “Haydi bakalım çevreci Çarşı, tarihi de koru” kontrasını da yiyecek taraftar ki sosyal medyada bunun emareleri görünmeye başlandı bile. Taraftarlar elbette bunların cevaplarını kendileri verecektir. Bana göre bir tarih, bir diğer tarihe kurban edilmek zorunda değildir. İkisi birarada nasıl yaşatılır, bunun üzerinde yoğunlaşılırsa çözüm daha kolay olacaktır.

SİYAH: İnönü’de ‘tarih eser mi’, ‘yeni stat mı’ ikilemiyle karşı karşıya kalma ihtimali
BEYAZ: Kangrene dönüşen kaledeki sorunun Tolga Zengin ile çözülmüş olması.

Kartal galibiyetle tanıştı