Beşiktaş'a üçüncülük darbesi

Beşiktaş'a üçüncülük darbesi
Beşiktaş'a üçüncülük darbesi
Siyah-beyazlılarda kaybedilen Süper Lig ikinciliğinin faturası çok ağır olabilir.

Şampiyon Fenerbahçe 'nin cezalı olması nedeniyle lig ikincisi Galatasaray , Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacak ve 8.6 milyon euro 'ayak bastı' parası alacak. Beşiktaş ise bu rakamı tehlikeye soktu. Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalmak için 2 geçmesi gereken siyah-beyazlı takımı Arsenal, Napoli ve Zenit gibi zorlu rakipler bekliyor.

Beşiktaş'ta ilk ayrılık! Twitter'dan açıkladı


Şampiyonlar Ligi'nin maç günü hasılatı, prim, reklam ve tv gelirleri ile birlikte katılan takıma minimum 20 milyon euro kazandırdığı düşünüldüğünde Beşiktaş'ın maddi kaybının boyutu da ortaya çıkıyor.

UEFA AVRUPA LİGİ'NİN GETİRİSİ ÇOK AZ

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nden elenmesi halinde devam edeceği UEFA Avrupa Ligi'nin katılım bedeli 1.3 milyon. Kupayı kazanan takımın şampiyonluk primi olarak aldığı bedel ise sadece 5 milyon Euro. Yani Avrupa Ligi'nin katılım ve şampiyonluk bedeli bile Şampiyonlar Ligi'nin ayak bastı parasına ulaşamıyor. UEFA Avrupa Ligi'ni kazanan takımın bütün bir sezonda ancak 10 milyon euro elde etmesi bile iki kupa arasındaki farkı ve Beşiktaş'ın olası kayıplarını göstermeye yetiyor.

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ne direk katılması ve 1.3 milyon euroya hak kazanması için Şampiyonlar Ligi elemelerinde en azından ilk turu geçmesi gerekiyor. Çünkü ilk turu geçtikten sonra Play-off'ta elenen takımlar UEFA Avrupa Ligi gruplarına doğrudan katılma hakkı kazanıyor. Aksi takdirde Beşiktaş Şampiyonlar Ligi 3. elemeyi geçemezse UEFA Avrupa Ligi için de play-off oynamak zorunda kalacak.

Oğuzhan şaşırttı: Bu nasıl hareket


TRANSFER PLANLAMASINI DA ETKİLEYECEK

Beşiktaş'ın ligi 3. sırada bitirmesi maddi kayıplarının yanında transfer planlarını da oldukça etkiyecek. Maddi sıkıntıların had safhaya ulaştığı ve yabancı oyuncuların kulübe ihtarname çekmeye başladığı bir dönemde yeni transferler için kaynak arayışında olan Beşiktaş yönetiminin eli kolu bağlanmış durumda. Yabancı kontenjanı açısından en rahat kulüp konumunda olan siyah beyazlıların en büyük sıkıntısı ise yapılan transfer görüşmelerinde kulübün içinde olduğu maddi zorluk öne sürülerek istenen teminatlar. Transfer planlarını ilk etapta Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım ve gelecek paraya göre kuran siyah beyazılar şimdi yeni bir strateji belirleyerek transfer listesinde bulunan daha uygun oyunculara yönelecek.

ERKEN FORM TUTMANIN SIKINTISI LİGE YANSIYOR

Şampiyonlar Ligi'ne 3.eleme turundan katılacak olan Beşiktaş ilk maçlarını Temmuz ayının sonunda veya Ağustos'un ilk haftasında oynayacağı için yeni sezon çalışmalarına da diğer Süper Lig takımlarından en az 20 gün erken başlayacak.2014-2015 sezonunun 29 Ağustos'ta start alacağının açıklanmasından sonra Avrupa'da eleme oynamayacak takımlar sezon planlamasını 15-20 gün sarkıtarak ileri tarihlere çektiler. İki eleme oynayacağı için sezonu 24 Haziran'da açacak olan siyah beyazlılar erken form tutmak zorunda kalacak. Süper Lig'de daha önceki yıllarda sezonu erken açıp form tutan takımların ligde yaşadığı zorluklar düşünüldüğünde 3.olarak eleme oynamak zorunda olan Beşiktaş'ı önümüzdeki sezon form tutma konusunda da sıkıntılar bekliyor. ALİ DANAŞ (DHA)

Beşiktaş 1-1 Gençlerbirliği