'Beşiktaş'ı değil Gümrük'ü istemiyoruz'

'Beşiktaş'ı değil Gümrük'ü istemiyoruz'
'Beşiktaş'ı değil Gümrük'ü istemiyoruz'
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Beşiktaş ’ın, İnönü Stadı’nın yıkılması nedeniyle gelecek sezon maçlarını Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda oynayacak olmasına Kasımpaşa taraftarları tepkili. İlginçtir, Lacivert-Beyazlılar’ın tepkisi Beşiktaş’a değil, Siyah-Beyazlı tribünlerde etkin olan Karagümrüklülere çünkü iki semt, adeta kanlı-bıçaklı. Bu nedenle Kasımpaşa taraftarları Beşiktaş’ın statlarına gelmesine karşı ve bu nedenle bugün bir yürüyüş düzenleyecek. Haliç Parkı’nda saat 17.00’de toplanacak olan Kasımpaşa taraftarları İstiklal Caddesi’ne yürüyecek ve burada basın açıklaması yapacak. Yürüyüş öncesi sosyal medyada Kasımpaşa taraftarları adına yapılan açıklamada, “25 senedir problemli olduğumuz Karagümrüklülerle stadımızı paylaşmayacağız. Karagümrüklülerle yaşanılacak olan olumsuz olaylarda halkımıza ve esnafımıza gelebilecek zararlardan başta Hilmi Öksüz olmak üzere Turgay Ciner ve İhsan Kalkavan sorumludur. Sayın devlet büyüklerini göreve çağırıyoruz” denildi.
Kasımpaşa tribün liderlerinden H.P. “Beşiktaş tribünlerinde iki büyük grup var, Çarşı ve Karagümrüklüler. Çarşı’yla bir sıkıntımız yok ancak Karagümrüklüleri kesinlikle stadımızda istemiyoruz. Yoksa Beşiktaş Kulübü’nün stadımızda gelip maç yapmasıyla ilgili bir sorun yok, kaldı ki yönetimimizin büyük çoğunluğu Beşiktaşlı” diye konuştu. Kasımpaşa ve Karagümrük arasındaki husumet, iki ekibin de 2. Lig’de aynı grupta yer aldığı 1990-1991 sezonuna uzanıyor. O sezon ilk yarıda Kasımpaşa Stadı’nda oynanan maçta dönemin Kasımpaşa Başkanı Erdoğan Aslan’ın ceketini açıp Karagümrüklü yöneticilere ve taraftarlara silahını gösterdiği iddia edilmişti. Devre arasında yaşanan olaylarda ev sahibi takım oyuncuları, Karagümrüklü futbolcu Hamdi’ye korner direği ile vurmuştu.

Karagümrüklüler ne diyor?


Karagümrüklüler, Kasımpaşa tribünlerinin tavrına tepkili. Kırmızı-Siyahlı taraftarlar “Kasımpaşalılar bizi olayların içine çekmeye çalışıyor” derken, “O statta Beşiktaş oynayacak, biz değil. Bütün Karagümrük de Beşiktaşlı değil. Sanki tüm Karagümrük semti Kasımpaşa’ya gidecek gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Şimdi orada olay çıksa emniyet gelecek Karagümrük’te olayla ilgisi olmayan insanları da toplayacak” ifadelerini kullanıyorlar. Karagümrük semtinin büyük bölümü, şu anda 3. Lig’de mücadele eden kendi semt takımlarından başka ekibi desteklemiyor.