"Beşiktaş'ın 2-3 sene içinde kesin şampiyon"

"Beşiktaş'ın 2-3 sene içinde kesin şampiyon"
"Beşiktaş'ın 2-3 sene içinde kesin şampiyon"
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, yeni stattan Fernandes'e, Dany'den Önder Özen'e, şampiyonluk yarışından Gökhan Töre olayına kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL - İstanbul Aydın Üniversitesi'nin Florya Yerleşkesi'nde düzenlenen panelde öğrencilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Nur Çebi, futbolda yeteri kadar başarı sağlayamadıklarını belirterek, "Yaşadığımız sıkıntılar içinde, stat yokluğunda... Stadın yapılması gerektiğini her yerde vurguluyoruz. Tüm camiadan sabır ve destek bekliyoruz" dedi.

"Beşiktaş Çarşı'yı sildi" iddiası


"Her Beşiktaşlı gibi biz de şampiyon olmayı çok istiyoruz" diyen Çebi, "Ancak bir şeyi de kabul etmek lazım. Mali anlamda içine düşürüldüğümüz bir durum oldu. Bu durumdan çıkmayı başardık. 2-3 yıl içinde Beşiktaş'ın 1-2 şampiyonluk alacağından umutluyum. Önümüzdeki yıl hedef var, olmazsa bir sonraki sene olur. Beşiktaş'ın 2 veya 3 sene içinde kesin şampiyon olacağını söyleyebilirim" diye konuştu.

"YILDIZ OYUNCULAR İDARE EDİLMESİ ÇOK ZOR İNSANLAR"

Ahmet Nur Çebi, yıldız oyuncu transferiyle ilgili bir soru üzerine, teknik heyetin arzu etmediği hiçbir oyuncunun yönetici tarafından gündeme alınmadığını belirterek, devre arasında Ronaldinho transferinde kendisine görev verildiği için görüşmelerde yer aldığını, ancak transferin olmadığını anlattı.

Çebi, bir öğrencinin "Neden Beşiktaş Kulübü, Galatasaray 'ın Drogba ve Sneijder'i yönettiği gibi yıldız oyuncuları yönetemiyor?" şeklindeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:
"Drogba'nın Galatasaray'da yarattığı problemleri görememişsiniz. Sneijder başta kötü giderken sonra iyileşti. Sneijder'in bir sonraki süreçte kötüleşmeyeceğini kimse bilemez. Adı üzerinde yıldız futbolcu bunlar. Bir yere gideceklerse çok iyi oynamaya başlıyorlar. Onun dışında keyifle sefa sürüyorlar. Fernandes güzel oynuyordu, sonra biz bu arkadaşa ne yaptık da oynamadı. Oynayan adam birden bire pilli bebek gibi durmaya başladı. Bu arkadaşlarımız idare edilmesi çok zor insanlar. Herkes haddini bilecek. Beşiktaş Kulübü'nden daha büyük yok. Quaresma Porto'da top oynamaya başladı. 'Burada niye oynamadın kardeşim, ne yaptık sana? Neden sahaya çıkıp koşmuyorsun?' Bunun sebebini bulamadım."

"ÇOK ACI ÇEKTİM AMA BEŞİKTAŞ'I TERK ETMEDİM"

Futbol Komitesi Üyeliği görevini fahri olarak yürüten İbrahim Altınsay'ın kulüpten gönderilmediğini, kendisinin gittiğini kaydeden Ahmet Nur Çebi, "Ben de geldiğim günden beri hiç keyifli zaman sürmedim, sürekli acılar çekiyorum. İbrahim Bey de biraz acı çekseydi, Beşiktaş'a hizmet etseydi. 'Ben yapamayacağım' dedi ve gitti. Ben de çok acı çektim, arkadaşlarımla tartıştığım oldu ama Beşiktaş'ı hiçbir zaman terk etmedim" diye konuştu.

Beşiktaş'ın Ramon Motta kararı


"ÖNDER ÖZEN PROFESYONELDİR"

Ahmet Nur Çebi, bir öğrencinin "Başkan 'futbol direktörü haricinde kimse konuşmayacak' demişti, fakat Önder Özen haricinde futbolla ilgili herkes konuştu. Özen ile ilgili sorun var mı?" şeklindeki sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:
"Beşiktaş'ta yöneticilik yapanlar da birer insan. Bunları orada kapıcı, memur gibi göremezsiniz. Onlar konuşmayacak Önder konuşacak diye bir şeye de kesinlikle karşıyım. Yönetici konuştu diye yargılamam, bir şeyi yanlış ifade ettiyse yargılarım. Önder Özen'e orası teslim edilmiştir. Profesyoneldir, kontratı vardır. Yapması gereken görevleri vardır. Eğer bazı işleri yapamamasına yönetim kurulu arkadaşlarım sebep oluyorsa bunları çıkıp açıklayacak. Ancak Önder Özen'in bu görüşte olduğunu düşünmüyorum."

"STADIMIZIN AĞUSTOS AYINDA BİTMEYECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM"

Statla ilgili soru üzerine, "Stadımızın Ağustos ayında bitmeyeceğini söyleyebilirim" diyen Çebi, şöyle devam etti:
"Bu problem özellikle Beşiktaş'a ve Dolmabahçe'ye yakışır bir çatı yapma isteğimizden kaynaklandı. Bu çatı maalesef bizim projemizi 6, 7, 8 ay uzatabilir. Ancak başkanımız 'Biz burayı Ağustos'ta bitireceğiz' diyorsa tartışmamıza gerek yoktur. Bizim görevimiz 'Ben burayı Ağustos'ta nasıl bitirebilirim'in mücadelesini vermektir."

Dany ile ilgili bir soru üzerine Çebi, "Her futbol takımı ara dönemlerde oyuncu kiralamak veya satın almak zorunda kalabilir. Ancak bu Dany olmamalıydı, daha iyisi olmalıydı. Dany, haddini aşmıştır. 1-2 ay alacağını alamayan bir futbolcunun 'antrenmana çıkmıyorum' demesinin sonucu, gereği yapılmıştır" diye konuştu.

Ahmet Nur Çebi, Fikret Orman bıraktıktan sonra Beşiktaş Kulübü Başkanlığı'nı düşünebileceğini söyledi.

Çebi, İbrahim Toraman ve Sezer Öztürk'ün kadroda kalmasını istediğini ifade etti.

Beşiktaş'ta Demba Ba bekleyişi


"HESAP SORMAK HAKİME, ALLAH'A, ANA BABAYA MAHSUSTUR"

Çebi, eski yönetiminden hesap sorulmasıyla ilgili bir soru üzerine, "Hesap sormak hakime, Allah'a, ana babaya mahsustur. Bizler hesap soramayız, bizler hesap görebiliriz. Hesap görme konusunda Fikret Orman'ın eski başkanla uzun süredir görüştüğünü biliyorum. Ancak ben de şikayetçiyim, süreç çok uzamıştır. Ya bağışınızı yaparsınız ya da paranızı tahsil edersiniz. Bu yönetici olarak benim fikrimdir. Ancak Sayın Fikret Orman, Beşiktaş'ın menfaatlerini düşündüğünü ifade ederek kendisiyle bu olayı çözme konusunda ısrar ediyor. Ona da son derece saygı duyuyor ve anlayışla karşılıyorum" şeklinde görüş belirtti.

"FUTBOLCUYU NASIL KONTROL EDECEKSİNİZ?"

Futbolcuların gece hayatıyla ilgili soru üzerine, Ahmet Nur Çebi, şunları söyledi:
"Futbolcuların özel hayatlarına ne kadar girebilirsiniz. Maçtan çıkıp benim futbolcum hiçbir yere gidemez. Sizi çok iyi anlıyorum. 'Aldığınız futbolcuları nasıl kontrol edemezsiniz' diyorsunuz. Nasıl kontrol edeceksiniz. Bir futbolcu ile profesyonel kontratınız vardır. Orada cezalar vardır. O cezaları biz zaten uyguladık. Ancak 2 milyon euro alan bir oyuncuya 20-50 bin euro ceza ne yazar, orasını bilmiyorum. Bunların önüne geçmenin tek yolu bütün kulüplerin hemfikir olması. Bakıyorsunuz Beşiktaş Diego'yu alacak, Fenerbahçe gidip alelacele alıyor. Diego'ya hangi kontratı imzalatabilirsiniz. 'Sokağa çıkmayacaksınız' yazıyorsun 'bana ne ben Fenerbahçe'ye, Galatasaray'a veya Beşiktaş'a gidiyorum' diyor. Kulüpler arasında aşırı bir rekabet var."

Panelde Beşiktaş Erkek Hentbol Takımı Kaptanı İbrahim Demir ve idari menajeri Berk Karahan ile Beşiktaş RMK Marine Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Genel Menajeri Erdem Göksel ve takım kaptanı Kaan Dalay da öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Panelin ardından Kardemir Karabükspor taraftarı olduğunu belirten bir öğrenci Ahmet Nur Çebi'ye takımının atkısını hediye etti. (AA)

Hakemlere Dany testi!