Beşiktaş'ın savunması Avrupa'da ikinci

Ligde bitime bir hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Beşiktaş, bu sezon özellikle savunmasındaki başarısıyla dikkat çekerken, Avrupa'da da en az gol yiyen ekipler arasında yer aldı.

İSTANBUL - Ligde bitime bir hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Beşiktaş, bu sezon özellikle savunmasındaki başarısıyla dikkat çekerken, Avrupa'da da en az gol yiyen ekipler arasında yer aldı. Siyah-Beyazlılar, Avrupa'nın önde gelen 21 ligi göz önüne alınarak yapılan araştırmada, 0.54 gol yeme oranıyla en az gol yiyen ikinci ekip oldu.
Süper Lig'de 33 maçta kalesinde sadece 18 gol gören Kartal, Avrupa'nın önde gelen takımları PSV Eindhoven, Bayern Münih, Juventus ve Manchester United gibi takımları gol yeme oranında geride bıraktı. Kalede Cordoba, savunmada Ronaldo, Zago, Ahmet Yıldırım, Ali Eren ve Tolga ile ligde rakip forvetlere adeta geçit vermeyip başarılı olan defans şampiyonlukta da büyük pay sahibi oldu. Bu arada Avrupa'nın en az gol yiyen ekibi 29 maçta sadece 15 gol yiyen ve 0.51 gol yeme oranı tutturan Sparta Prag ekibi olurken, Bulgaristan'ın CSKA Sofya takımı ise 25 maçta 14 golle üçüncü sırada yer aldı. Listenin dördüncü sırasında 33 maçta 20 gol yiyen ve 0.60 gol yeme oranını tutturan PSV Eindhoven var. Hollanda ekibini beşinci sıradaki Panathinaikos takip ediyor. Yunanistan şampiyonu 30 maçta 19 gol yerken 0.63'lük gol yeme oranı tutturdu. (Spor Servisi)