Beşiktaş'ta 'küresel ısınma'nın sonu

Sonda söyleyeceğimi başta vurgulayayım. Dün akşamki sonucu 'futbolun adaleti yok' kategorisinde değerlendirmek lazım. Elbette dün Beşiktaş rakibini sahadan silip, sayısız net gol pozisyonu bulmadı.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Sonda söyleyeceğimi başta vurgulayayım. Dün akşamki sonucu 'futbolun adaleti yok' kategorisinde değerlendirmek lazım. Elbette dün Beşiktaş rakibini sahadan silip, sayısız net gol pozisyonu bulmadı. Lakin dün sahadan üç puanla ayrılması gereken bir takım varsa onun rengi Siyah-Beyaz olmalıydı. Beşiktaşlı bir taraftar, takımı üç-dört hafta önce Antep'te iki puan bıraksa bu kadar üzülmezdi herhalde...
15 dakikalık 'Antep'e hoş geldiniz turu'ndan sonra Beşiktaş pas yapmaya ve pozisyon üretmeye başladı. Ev sahibinin futbolcuları ise ya Veysel'e uzun top attılar ya da Diawara'nın hızından yararlanmaya çalıştılar. Maçın ilk tehlikesini yaratan konuk ekipti. 22. dakikada Delgado -kendisinden beklenmedik biçimde- topu kapmakta ısrarcı olunca üç Antepliyi oyundan düşürdü. Arjantinlinin pasında Burak Yılmaz, Bobo'yu gördü. Sambacının vuruşunda Kenan Hasagiç, parmaklarıyla topa dokunurken tıngır mıngır kaleye giden meşin yuvarlak çizgiden geçmek yerine direkle kaynaşmayı tercih etti. Zeminden dolayı yavaşlayan topun kaleye gidişini seyretmek herhalde Kartal yandaşları için bir ömür sürmüştür.
Delgado çıkmamalıydı
37'deki penaltı tartışmasında Bobo değil hakem haklıydı galiba. Antepli Faruk'un, Bobo'nun pozisyonunu bozması 'kusurlu hareketler' arasına girmiyor gibi geldi bana. İki dakika sonra sambacı zor durumda sert vurdu, Hasagiç doğru yerde olmasa topu filelerden çıkarırdı. 43'te Koray, Burak'ın ters koşusu sayesinde kaleciyle karşı karşıya kaldı. Lakin 'Avcı'nın bitirişi, topu getirişi kadar başarılı olmayınca taraflar soyunma odasına elleri boş gitti.
İkinci yarıda Beşiktaş kaldığı yerden devam etti. Santranın yapılmasından saniyeler sonra Burak vurdu, Hasagiç yine çıkardı. 54'te Bobo vurdu. Boşnak kalecinin bacak arasından geçen topun çizgiyi geçmeye niyeti yoktu. Ricardinho, Beşiktaş'ın bu baskısında pasif bir görüntü çizerken 'oyundan alınacaklar piyangosu' Delgado'ya çıktı. Tangocu, Tigana'nın bu kararına saygı gösterdiyse tebrik etmek lazım. Çünkü büyük ikramiyenin başkalarına vurması gerekirdi, Delgado'ya değil.
76'da Beşiktaş birkaç saniyeliğine öne geçtiğini sandı ama pozisyon ofsayttı. Zaten pozisyon ofsayt olmasa da Baki Mercimek topu eliyle kontrol etmişti. İlginçtir bu kalecinin ileri çıkmasından kaynaklanan ofsayt durumu hep Beşiktaş'ın başına geliyor. Bu sezon UEFA Kupası'ndaki Dinamo Bükreş maçında da aynı şekilde mağdur olmuşlardı. Bu pozisyondan sonra Kartal'ın da şevki kırıldı ve Antep'te puanlar paylaşıldı.
Not: Burak Yılmaz'ın hakeme sürekli itiraz etmesi, faullerde kurşun yemiş numarası yapması fazlasıyla antipatik. Hakemlerin bilerek ya da bilmeyerek pozisyonları görmemesi, kart göstermemesi futbolun içinde olan şeyler. Genç Burak'ın bunlara alışması lazım. Futbola odaklanmak istiyorsa kendisinden küçük olan Serdar'ı örnek alabilir. Ne demişler: Akıl yaşta değil baştadır.

GAZİANTEP: 0
Hasagiç. 7
Göksel. 5
Bekir. 6
Afanou. 5
Faruk. 6
Engin. 5
(Ekrem 81). -
M. Çoğum. 4
Kirita. 6
Özgür. 6
(Erdal 90+5). -
Veysel. 4
(De Nigris 71). 5
Diawara. 5

BEŞİKTAŞ: 0
Runje. 6
İ. Toraman. 5
G. Zan. 6
Baki. 6
İ. Üzülmez. 5
Delgado. 7
(G. Güleç 67). 4
S. Kurtuluş. 6
Koray. 6
Ricardinho. 3
Burak. 5
(Can 85). -
Bobo. 6

GOL: Yok
SARI KARTLAR: Afanou, Bekir, Faruk
Stat: Kamil Ocak - Hakemler: Y. Yıldırım, B. T. Akkın, M. Sönmez