Beşiktaş'ta 'Oğuzhan'lığı

Beşiktaş'ta 'Oğuzhan'lığı
Beşiktaş'ta 'Oğuzhan'lığı
Beşiktaş, Fernandes'in olmadığı ilk maçta genç yıldızı Oğuzhan'ın liderliğinde Ordu'yu deplasmanda devirdi ve lider Galatasaray ile olan pun farkını 1'e indirdi.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ordu’daki mücadelenin Beşiktaş açısından büyük bir önemi vardı. Ligde eşik atlama potansiyeli olup olmadığının test edileceği bir maçtı. Her ne kadar bu ‘beklentisiz sezon’da kimse şampiyonluk söylemini diline dolamasa da ‘iç ses’ler kıpır kıpır. Ve bu maç aynı zamanda Aybaba’nın ‘liderim, direğim, bir tanem’ diyerek yere göğe koyamadığı Fernandes’in yokluğunda Kartal’ın neler yapıp yapamayacağını da gösterecekti.

Peşinen söylemeli ki Fernandes’siz Beşiktaş, çok daha ‘siyah-beyaz’!. Oyunu çok yavan ve alabildiğine gayretli ‘kolejli çocuklar’ hüviyetindeler... Peki bu görüntü üç puan getirmeye yeter miydi? Üstelik basit gol yeme sıkıntıları bir türlü tedavi kabul etmezken?

Geride kalan bütün Beşiktaş maçlarının aksine oyunun ilk 20 dakikası pek de keyifli değildi. Maçın ‘klasik bir Beşiktaş’ maçına dönmesi için gol lazımdı ve 24’te o gol geldi. Ersan’ın hamle hatasından faydalanıp topu kapan Stancu, Hasan Kabze’ye çıkardı o da karşı karşıya kaldığı Mcgregor’u mağlup etti: 1-0. Böylece Kabze, Galatasaray ’a şampiyonuğu getirdiği 2006’daki derbiden 6 yıl sonra Siyah-Beyazlıların filelerini bir kez daha havalandırmış oldu.

Selçuk Dereli ile canlı bağlantı: Gol ofsayt

“Kendisini ıspatlamak zorunda” dediğimiz Beşiktaş’ın da işi iyice zorlaşmış oldu. Fakat, 10 dakika sonra; 34’te Kartal, sürpriz bir biçimde beraberliği sağladı. Mümkün olsa da bu golü ‘imece gol’ diye kayıtlara geçsek. Zira topun ağlara dürtülmesinde Toraman ile Ersan’ın ortak dahli vardı. Hal böyle olunca da ‘ofsayt tartışması’ da peyda oldu. Ben işin içinden çıkamadım ve Selçuk Dereli’ye ‘canlı bağlantı’ yaptım. İşte hocanın görüşü: “İkinci pozisyonda topa Toraman vurduysa ofsayt yok, Ersan vurduysa ofsayt. Bence Ersan vurdu. Gol sevincinden de bunu hissettim.” Yayıncı kuruluş golü Toraman’a yazdı. Diğer yandan golün yenmesinde ‘hata payı’ olan Ersan, beraberlikteki ‘katkı payı’ ile kendisini affettirdi.

İkinci devreye konuk takım, inisiyatifi ele alma hevesiyle başladı. “Fernandes olmazsa ben varım” mesajlarını son bir iki maçta aldığımız Oğuzhan, dün bunu teyid etti. Genç oyuncu, 54’te cezayayı üzerinden şık bir vuruşla durumu 1-2’ye taşıdı. 4 dakika sonra Oğuzhan, ‘ikiz bir gol’ atmak istedi ama bu kez Fornezzi, müsade etmedi.

Evsahibi beraberlik arayışlarına girişse de pozisyon bulan yine Beşiktaş oldu ki 71’de Olcay’ın altıpastan vurduğu kafa gol olsa maç kopacaktı. 79’da ise bir İskoç ikramına şahitlik ettik ama Ordu bunu geri çevirdi. Duran topta Mcgregor boşa çıktı ama Roversio, kafayla boş kaleyi bulamadı.

Oyunun genelinde evsahibi bir takımın sahip olması gereken arzuyu pek gösteremeyen Orduspor, ancak oyunun son bölümlerinde özellikle de duran toplarda Siyah-Beyazlı kaleyi tehdit etti. Beşiktaş’ın ise baskı yediği bu anlarda bile topu şişirmek yerine pas oyunununda diretmeye çalışması olumlu bir işaretti.

Başta belirttiğimiz o ‘eşiği geçme potansiyeli’ne sahip olduğunu gösteren Beşiktaş, Eskişehir’i de geçerse, Galatasaray- Fenerbahçe derbisinin neticesine göre ilk devreyi lider bitirme hayali kurabilir!..