Beşiktaş'tan barışa veda

Sezon hazırlıkları dahilinde Güney Kore'de düzenlenen Barış Kupası'na katılan Beşiktaş, grubun son maçında sahadan beraberlikle ayrıldı.

BUSAN - Sezon hazırlıkları dahilinde Güney Kore'de düzenlenen Barış Kupası'na katılan Beşiktaş, grubun son maçında sahadan beraberlikle ayrıldı. Kağıt üzerinde final şansını sürdüren Siyah-Beyazlılar, özellikle ilk yarı oyunun hakimiydi. Ne var ki yeni golcüleri Sinan ve Pancu, girilen pozisyonlardan yararlanamadı. Oysa grubun diğer karşılaşmasından Olympique Lyon'un, ev sahibi takım Seongham Ilhwa karşısında 1-0 galip olduğu haberi gelmişti. Böylece Beşiktaş'ın maçı iki farklı galip bitirmesi durumunda, finale Siyah-Beyazlılar çıkacaktı. Teknik direktör Mircea Lucescu da bu düşünceyle ikinci yarıda önce Ahmet Dursun ve Kaan Dobra'yı, sonra da Sergen Yalçın ve Ahmed Hassan'ı sahaya sürdü. Bu değişikliklerin Kartal'ın hücum gücüne olumlu katkıları oldu ama defansta verilen açıklar, Süper Lig'in şampiyonunu finalden etti.
Mosheau, ümitleri sondürdü
46. Emre Aşık'ın kafası, 51'de de Tümer'in kaleciyle karşı karşıya kalması, olası golün habercileriydi. Nitekim 52'de Tümer'in sağdan yaptığı ortada önce Emre, sonra da Ronaldo topa dokundu. Meşin yuvarlak ağlara giderken durum 1-0 oldu. Beşiktaş, fark amacıyla rakibinin üstüne gittiği dakikalarda golü kalesinde gördü. Organize bir atığın sonunda 58'de Musasa sol ayağının içiyle beraberliği sağladı: 1-1. 66'da Sergen sahneye çıktı ve durumu 2-1'e getirdi. Beşiktaş, skor avantajıyla oyunu rakip kaleye yıkarken tanıdık bir yüz, Siyah-Beyazlılar'ın final umutlarına son verdi. 73'te, en son Bursaspor formasıyla izlediğimiz John L. Mosheau, soldan yapılan ortada son derece akıllı bir kafa vuruşuyla topu Cordoba'nın uzanamayacağı köşeye yolladı: 2-2. Kalan dakikalarda da Mosheau'nun tehlikeli atakları sürerken 89'da Sergen, takımı adına son fırsatı kullanmak istedi. Sağdan yapılan ortada Sergen'in vurduğu kafa vuruşu, yan direkten geri döndü.
Böylelikle Beşiktaş, üç maçta futbolun doğasındaki üç skoru da tadarak turnuva defterini kapamış oldu. Siyah-Beyazlılar, yarın akşam saatlerinde İstanbul'da olacaklar. (Spor Servisi)