Beşiktaş'tan federasyona çifte tepki

Futbol Federasyonu ve Beşiktaş arasındaki ilişkiler, federasyonun önceki gün aldığı iki kararın ardından biraz daha gerilecek gibi duruyor. Zira federasyonun Bursaspor-Fenerbahçe lig maçında Sarı-Lacivertli taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle...

İSTANBUL - Futbol Federasyonu ve Beşiktaş arasındaki ilişkiler, federasyonun önceki gün aldığı iki kararın ardından biraz daha gerilecek gibi duruyor. Zira federasyonun Bursaspor-Fenerbahçe lig maçında Sarı-Lacivertli taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle Kanaryalar'a ceza vermemesi, lig programında da değişikliğe gitmesi Siyah-Beyazlı camiada hoşnutsuzlukla karşılandı.
Siyah-Beyazlılar önceki gün ligde yapılan değişikliklere büyük tepki gösterirken, itirazda bulunacaklarını açıkladılar. Ligde 27. haftada İstanbul'da oynayacakları Çaykur Rizespor maçının 6 Nisan Cuma gününden, 8 Nisan Pazar gününe alınmasına itiraz edeceklerini vurgulayan Kulüp Başkanı Yıldırım Demirören, "Niye değiştirdiklerini açıklamak zorundalar. Daha önce tebliğ edilen maçların tarihinin değişmemesi lazım" dedi. Beşiktaş, 11 Nisan Çarşamba günü Fortis Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe ile karşılaşacak. Lig maçını pazar günü oynayacak
olan Siyah-Beyazlıların aksine Fenerbahçe Kayserispor ile cumartesi günü karşılaşacak. Demirören, bunun büyük haksızlık olduğunu dile getirerek, kupadaki rakipleriyle aynı gün karşılaşmak istediklerini söyledi.
'Fair play ilkeleri çiğneniyor'
Kartal'ın ikinci tepkisi Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Bursaspor-Fenerbahçe maçında, taraftarlarının çıkardığı olaylar nedeniyle Sarı-Lacivertlilere ceza vermemesi oldu. Beşiktaş'ın itirazı, Beşiktaş-Galatasaray maçında tribünlerde edilen küfür ve Ankaragücü-Beşiktaş maçındaki olaylar nedeniyle Siyah-Beyazlılara seyircisiz oynama cezasının verilmesine karşın aynı yaptırımın Fenerbahçe'ye uygulanmaması. Beşiktaş Kulübü Basın Sözcüsü Gülnaz Kudunoğlu Arsel, kulübün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, PFDK'nın kararına tepki gösterdi.
Arsel'in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "PFDK'nın açıklamış olduğu kararlarda, görüntüler ile sabit esef verici olayların yaşandığı Bursaspor-Fenerbahçe karşılaşması ile ilgili olarak herhangi bir cezai tedbirin uygulanmamış olması Türk futbolunda fair-play ilkelerinin çiğnendiğini gösterirken, adalet anlayışını da zedelemiştir. Tüm sporseverler gibi bizim de büyük üzüntü ile izlediğimiz olayların yaşandığı Bursaspor-Fenerbahçe mücadelesindeki şiddet dolu görüntüler, ev sahibi takıma verilen 1000 YTL'lik ceza ile geçiştirilirken, Beşiktaş'ın sahasında yaşananların saniyelik ölçümlerle gözlemciler tarafından rapor edilmesinin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz."
Tümer Metin'e laf attı
Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören de PFDK'nın kararını 'komik' olarak nitelendirdi. Özel bir televizyon kanalında katıldığı programda konuşan Demirören, "Yaşananlara sadece gülmek ve komik demekten başka bir şey aklıma gelmiyor. Ayrımcılık burada başlıyor. Gözlemci eğer olayları görmediyse, kör olması lazım. İşte çifte standart bu. Galatasaray maçında 52 saniye küfür edildi diye Beşiktaş'a seyircisiz oynama cezası verildi. Bursa'daki olaylar görülmüyorsa art niyetli olunması lazım" diye konuştu.
'Her türlü iddialara karşın şampiyon olacaklarını' öne süren Demirören, sezon başında Fenerbahçe'yle anlaşan eski futbolcuları Tümer Metin'in de 'hayatının hatası'nı yaptığını söyledi. (Spor Servisi)