Beşiktaş'tan gol yağmuru

Beşiktaş'tan gol yağmuru
Beşiktaş'tan gol yağmuru
Quaresma'sız Beşiktaş, genç oyuncularının emeği ve alınteriyle kazanmaya devam ediyor. Siyah-Beyazlılar dün Sanica Boru Elazığspor'u 3-0 yendiler
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Göreve başladığı günden beri planlarını gerçekleştirememesiyle gündeme gelen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın tek sevindirici ‘yenilgisi’nin sonucu olarak yeryüzünün en güzel maç izleme noktası olan İnönü Stadı’ndayız. Malum söz vermelerine rağmen henüz İnonü’yü yıkıp yerine ‘ucube’ koyabilmiş değiller. Su kenarına bu kadar yakın olan -su kenarı dediğim İstanbul Boğazı yanlış olmasın- iyot kokusunu bu kadar yoğun hissedebileceğiniz kaç stat var ki sonuçta? Şükranlarımızı Fikret Orman yönetimine sunarak maça başlayalım diyoruz ama tribünde tepki var.

Tepki ‘eski açık’ doğurdu
Bütün kombine fiyatları azaltılırken kapalı kombineleri zam görünce o tribün boş kaldı. Beşiktaş’ın dillere destan ‘güzelim ortamı’nın bozulmasını seyirci protesto etti haliyle. Orada da bir ‘feda’ olur mu? Göreceğiz... Ancak ilerleyen dakikalarda görüyoruz ki erozyona uğrayan ‘kapalı’nın bu son hali biraz bakımevinde günlerini geçiren eski Yeşilçam yıldızı hüznünü sergiliyor. Yerlerini yavaş yavaş eski açık kalabalığına kaptıracaklar sanki.

Neyse kramponları giyip sahaya inelim. İlk 15 dakika o kadar sıkıcıydı ki o dakikalar hiç yaşanmamış sayılsa hepimiz için daha iyi olurdu. 17’de Batuhan, Sivok’un ortasına ayak uzatamazken, Elazığspor’un ilk tehlikesinde soyadıyla müsemma Köksal Yedek ortaladı, geçen günlerde hayatını kaybeden Yeşil Yol’un başrol oyuncusu Michael Duncan Clarke’ın ‘kayıp kardeşi’ Herve Tum kötü vurdu.

26’da ilk tartışmalı pozisyonu yaşadık: Elazığspor kontrasında tam da Galatasaray maçında Burak Yılmaz’ın düştüğü yerde bu kez Faubert düştü ama hakem oyunu devam ettirdi. Basın tribünü de bu konuda kararsızdı belirteyim. Beşiktaş iyiden iyiye ağırlığını hissettirirken 33’te golle burun buruna geldi ama Manuel Fernandes direğe takıldı.

Golsüz devre yerini golle açılan ikinci 45’lik bölüme bıraktı: 49’da Fernandes’in kornerine iyi yükselen Necip skoru 1-0 yaptı. Matias Delgado’nun takımdan gitmesi sonrası oluşan ‘uzun saçlı 10 numara’ ihtiyacını karşılayan Olcay Şahan 53. dakikada Holosko’yu çok güzel kaçırdı ama Slovak dokunamadı.

İkinci devrenin yıldızı ise kesinlikle eski açık tribünüydü. ‘Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar’ı TRT korosu kadar iyi söylerken büyülediler. Maçın fazla görünmeyen ismi Olcay 60’ta savunmanın arkasına sarktı ama topu fazla geveleyince golü bulamadı.

‘Hesap’ çağrısı 63’te Beşiktaş’ın ikinci golü esrarengiz bir şekilde geldi. Ortayı Fernandes yaptı son vuruş da Sivok’tan geldi. Gerisini hatırlamıyorum. Dakikalar 72’yi gösterirken ise artık Beşiktaş rahatlamıştı, Hilbert çalımlarla cezasahasına yaklaştı, vuruşunda topun savunmaya çarpması işin tuzu biberi oldu: 3-0.

Kalan dakikalar Hugo Almeida’nın kaçırdığı gollerin yanısıra tribünlerin yeni yönetimden istekleriyle geçti: Hesap sorsana, hesap sorsana Demirören’den hesap sorsana! Fikret Orman’ın ne yapacağını zaman gösterecek elbette. Sorunun yanıtını beraber alacağız.

İkinci istek parçada ise tribün gösterildi: Fikret Orman baksana, kapalıyı satsana. Az da olsa ümitveren bir oyunla Beşiktaş kazandı. Artık Quaresma’nın yokluğuna alıştıklarını da gösterdiler...

Anderlecht takİpte!
Beşiktaş-Sanica Boru Elazığspor maçını Anderlecht’in istatistikçisi de izledi. Belçika temsilcisinin görevlisi, hangi futbolcu için İstanbul’da bulunduğu konusunda ise bilgi vermedi. Öte yandan, müsabakayı izleyenler arasında Gaziantepspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman ile Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay da yer aldı.

Beşiktaş’ta teknik direktör Samet Aybaba, deplasmanda 3-0 kazanılan Kardemir Karabükspor maçının ilk 11’ini değiştirmedi.