Beşiktaş'tan sayılmayan gole itiraz

Beşiktaş Asbaşkanı ve Hukuk İşleri Sorumlusu avukat Levent Erdoğan, geçen cumartesi günü başkentte oynanan Ankaraspor-Beşiktaş maçında kural hatası yapıldığı...

İSTANBUL - Beşiktaş Asbaşkanı ve Hukuk İşleri Sorumlusu avukat Levent Erdoğan, geçen cumartesi günü başkentte oynanan Ankaraspor-Beşiktaş maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle karşılaşmanın tekrar edilmesi için Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'na başvuruda bulunduklarını açıkladı.
Erdoğan, Ankaraspor karşısında son dakikalarda Rodrigo Tello'nun ortasıyla buldukları nizami golün geçerli sayılmamasına tepki göstererek, "Herkes tarafından ve hatta rakip tarafın teknik direktörü tarafından dahi attığımız golün nizami bir gol olduğu kabul edildiği halde, topa en yakın olan iki hakemin golü geçerli saymaması, olayda bir kasıt olduğu görüntüsünü uyandırıyor. Herkes gol olduğunda mutabık olurken, en iyi şekilde görme şansına sahip olan bu iki kişinin birden gol olmadığını kabul etmeleri, bu harekette kasıt olduğunu düşünmemize neden oluyor" diye konuştu.
Uluslararası oyun kurallarının 5. ve 6. maddelerinde hakemin görevinin neler olduğunun belirtildiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: "Gol kararı verme yetkisi yalnız hakeme aittir. Olayda hakem golü vermiş ama yardımcı hakem golü kabul etmemiştir. Burada bir kural hatası vardır. Malum olduğu üzere hakem kural hatası işlerse ve bu maçın sonucuna tesir eden kural hatasıysa, bu kural hatası nedeniyle maçın tekrar edilmesi gerekir. Biz de Beşiktaş olarak bu haklı gerekçeyle büyük mağduriyetimizin giderilmesi için, kural hatası nedeniyle maçın tekrar edilmesi için Merkez Hakem Kurulu'na başvurduk. İnanıyoruz ki haksız olarak uğramış olduğumuz mağduriyet, haklı gerekçelerimize dayanarak, maçın tekrar edilmesi kararıyla sonuçlanır."
Nobre'nin kartı için de itiraz
Erdoğan, mağduriyetlerinin gideril-memenin, ellerinden iki puanın alınması anlamını geleceğini ve bu durumda zararlarının tazmin edilmesi için, olaya neden olanlar hakkında tazminat davası aça- caklarını söyledi. Beşiktaş Kulübü, aynı maçta sayılmayan gol sonrası yaptığı itiraz nedeyile sarı kart gören Mert Nobre için de Futbol Federasyonu'na itirazda bulundu.
(aa, Spor Servisi)