Beşiktaş'tan Van Persie ve Quaresma açıklaması

Beşiktaş'tan Van Persie ve Quaresma açıklaması
Beşiktaş'tan Van Persie ve Quaresma açıklaması
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, transfer çalımşarı hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Şenol Güneş'in istemesi ve mali şartların uygun olması halinde Ricardo Quaresma'yı transfer edeceklerini belirten Orman, yarın İstanbul'a gelmesi beklenen Robin van Persie'ye ise Fenerbahçe'den önce teklif yaptıklarını söyledi.

Başkan Fikret Orman'ın açıklamaları şöyle:
"Robin Van Persie çok uzun zamandır ilgilendiğimiz bir futbolcudur. Kimsenin aklında yokken Persie'yi takip ediyorduk. Türkiye 'nin gündemine oturmadan Robin van Persie için görüşmeler yaptık. Fenerbahçe, Robin van Persie için bizden sonra devreye girdi. Biz onlardan sonra devreye girmiş değiliz. Van Persie için bizim bütçelerimiz içindeki şeyler yapılmıştır. Demba Ba gitmeden önce teklif yapmıştık. Fenerbahçe sonra devreye girdi ve teklifimizin üstünde bir teklif yaptı. Van Persie'ye teklifimizi yaptık. Son karar oyuncunun kendisinindir. hiçbir zaman transferde böyle işlere girmedik, girmeyeceğiz. Biz planlı bir şekilde ilerliyoruz. Van Persie bizim açımızdan pek büyük bir ehemmiyet arz etmiyor. Listemizde başka görüştüğümüz oyuncular da var. Beşiktaş 'ta transferler 365 gün sürüyor. Biz izleme ekibimiz var ve rapolarını bana iletiyorlar. Van Persie başka bir kulübe gidebilir, biz başka bir golcü alabiliriz. Bunlar doğal şeyler. Biz 4 hafta önce Van Persie'ye teklifimizi yaptık, sonra teklifimizde bir değişiklik yapmadık. Menajerine sorabilirsiniz. Van Persie'nin bedeli tahminim 3 yıl içinde 30 milyon civarında olur.

Ricardo Quaresma, başkan olduğum zaman Beşiktaş'ta oynayan bir oyuncuydu. Ahlaksız bir oyuncu olsa, 2 sene daha sözleşme önermezdik. maaşını 3 milyon 750 bin Euro'dan 2,5 milyon Euro'ya indirmesini istedik, oyuncu buna sıcak bakmadı, yolları ayırdık. Türkiye'ye geldiği zaman Beşiktaş'ı kendinden üstün gören bir havayla gelmişti. Kimse Beşiktaş'tan büyük olamaz. Zamanında Beşiktaş'a yanlış şekilde gelmiştir. Kendisini Beşiktaş'tan üstün algıyla getirilmiştir. Quaresma'nın gelişi hatalıydı. Kendisi, Beşiktaş markasından büyük gösterilmişti. Hiçbir oyuncu Beşiktaş'tan büyük olamaz. Şu an için Beşiktaş'a gelme arzusu vardır. Taraftarlarımızın büyük bir Quaresma sevgisi var. Buna karşılıksız kalmak istemiyoruz. Quaresma transfer edilebilir. Hocamız isterse, mali şartlar uygun olursa Quaresma'yı transfer edeceğiz. Beşiktaş'ın hiçbir oyuncuya kuruş borcu yoktur. Şenol hocamız isterse Quaresma da gelmeyi çok istiyor. Her şeyin farkında. Sevgi fedakarlık ister. Fedakarlık olmadan sevgi olmaz. Quaresma da Beşiktaş'ı seviyorsa gerekli fedakarlığı yapar.

Özür dileyerek söylüyorum. Yıldız transferi Türkiye'deki kompleksten dolayı önem arz ediyor. Şu an sadece bizim oyuncularımıza bir teklif var. Beşiktaş kaliteli bir takım olduğu için geliyor bu teklifler. Bütün transferleri izleyerek yapıyoruz. Bize gelen her oyuncu yıldız statüsünde. Bizim öyle bir aşağılık kompleksimiz yoktur. 3 bölgeye oyuncu alacağız. Hepsi önemli oyuncular. Bu dakikadan sonra oyuncu satmayı düşünmüyoruz.

20 Temmuz'daki kamp döneminde beklediğimiz oyuncular gelmiş olur. Robin van Persie'yi çok rahat alabilirdik ama mali kriterleri düşündük. Vodafone Arena'nın ilk açılışını inşallah Fenerbahçe maçıyla açmış oluruz. Çok keyifli olur bizim için. Vodafone Arena'yı Trabzonspor maçına değil ama Fenerbahçe maçına yetiştireceğiz.20 Temmuz'daki kamp döneminde beklediğimiz oyuncularımızın hepsi gelmiş olur. Avrupa Ligi maçlarını Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynayacağız. akikaten Beşiktaş Türkiye'nin en büyük kulübü. Başta Galatasaray , ilk maçları deplasmanda oynamamıza karşılar. Sezonun ilk yarısındaki maçlarımızı deplasmanda, ikinci yarıdakileri ise içerde oynayalım diye bir teklifimiz var. eşiktaş'tan korkmasalar, Beşiktaş'ın Türkiye'nin en büyük kulübü olduğunu düşünmeseler, buna izin verirlerdi. Transferde birinci önceliğimiz stoper. Sonrasında forvet oyuncusu düşünüyoruz.

Ben bekar olduğum için daha rahat çalışabiliyorum ama diğer arkadaşların durumu öyle değil.Ben Beşiktaş'ta günü geliyor şantiye mühendisliği yapıyorum, pazarlama yapıyorum. Gece gündüz emek sarf ediyoruz. Şu anda hiç borcumuz yok. Bu duruma emek vererek geldik. Sizin bilmedikleriniz de var. Mesela Zenit'ten Danny bizimle İstanbul'a kadar geldi, olmadı. Stoperle alakalı Brezilya menşeili isimlere öncelik veriyoruz.

Biz normal oyuncularla igilenmiyoruz, önemli oyuncular. Bu yüzden zamana yayıp stratejiler uygulayarak transfer yapıyoruz. Demba Ba'ya 'kronik sakat' demem sayesinde oyuncuyu çok cüzi miktarlarda aldık, büyük paralara sattık. Bu bir stratejiydi. Kimse kusura bakmasın, hiç mütevazı olamayacağım bunların hepsi bizim sayemizde oldu. Bu kulübü çok iyi yerlere getirdik. Basketbola bundan sonra gereken desteği vereceğiz. Geçen sene ben de pek fazla ilgilenemedim.