Beton yığınlarına 600 trilyon lazım

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde atıl duran spor tesislerinin kaldırılması veya inşaatının tamamlanması için 600 trilyon liraya ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.
Haber: AYŞE YEŞİN / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde atıl duran spor tesislerinin kaldırılması veya inşaatının tamamlanması için 600 trilyon liraya ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Çeşitli dönemlerdeki hükümetlerin seçim bölgelerine yatırım amacıyla Devlet Planma Teşkilatı programına aldırdığı ve çoğu ihtiyaç dışı 139 adet spor tesis projesi kullanılmaz halde.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin kendi bölgelerine yatırım için koydurduğu 'gereksiz' projeler sonucu Türkiye adeta 'tesis mezarlığı'na döndü. Ödenek yetersizliği nedeniyle birçok projeye DPT programında göstermelik rakamlar konduğu için de, bu tesislerin büyük bölümünde sadece temel atmalar yapılabildi.
Son üç yıldır yatırım programına yeni proje eklenmemesine rağmen,
ödenek sıkıntısı yüzünden hizmete açılan tesis sayısı çok az sayıda kaldı. Spor teşkilatı bütçeden gelen ödeneklerle, tamamlanma olasılığı yüzde 70'in üzerindeki 29 tesisi bu yıl içinde hizmete açacak.
Türkiye'nin tesis profili çıkarılmadan DPT programına konulan ve 90'lı yılların ortalarından bu yana her yıl göstermelik ödenek verilerek fiziki gerçekleşme kapasitesi yüzde 50'nin altında kalmış sayısız tesis bulunuyor.
Bunlara örnek olarak Kastamonu İnebolu, Tosya ve Karacabey yüzme havuzları,
Denizli Akköy antrenman salonu, Çanakkale Ayvacık, Hatay Samandağ, Trabzon Of, Zonguldak ve Şile Ağva spor salonları, Samsun Alaçam antrenman tesisleri gibi birçok tesis bulunuyor. Bu tesisler için, yatırım programında bitiş tarihi olarak 2006 gösterilirken, fiziki gerçekleşmeleri yüzde 50'nin altında olduğundan, ödenek sıkıntısı nedeniyle daha uzun yıllar proje bazında kalmaya mahkum.