'Beyaz adam' rahatça zıplayabilir...

'İmaj hiç bir şeydir, disiplin her şey...' Elbette böyle bir söz yok ama Galatasaray-Beşiktaş derbisinin ardından, Karl Heinz Feldkamp cephesi adına böyle bir ifadeden bahsedilebilir.

İSTANBUL - 'İmaj hiç bir şeydir, disiplin her şey...' Elbette böyle bir söz yok ama Galatasaray-Beşiktaş derbisinin ardından, Karl Heinz Feldkamp cephesi adına böyle bir ifadeden bahsedilebilir. Cumartesi gecesi Ali Sami Yen'de oynanan derbiye kuşkusuz Alman teknik direktörün kararları damgasını vurdu. 73 yaşındaki kurt hoca, maç sabahı kimsenin beklemediği bir karar vermiş ve kendince disiplinsiz davrandıklarını düşündüğü iki kilit oyuncusunu kadro dışı bırakmıştı. 'Kesiği yiyenler'den biri bu sezon hayatının en büyük hedefine, 'Türkiye lig tarihinin en çok gol atan futbolcusu' unvanına erişen Hakan Şükür'dü, diğeri de aldığı transfer ücreti sezon başında spekülasyonlara neden olan Lincoln. Biri kampa kızını getirmiş, diğeri de geceyi Brezilyadan gelen 'hemşerileriyle' geçirmişti. Karar ağırdı elbet. Sonuçları da ağır olabilirdi.
Ola ki Galatasaray maçı kaybetti, dün ve bugün gazetelerin manşetlerini 'Gestapo'nun kararı pahalıya patladı', '2. Dünya Savaşı yöntemlerini uygulayan Kalli takımı yaktı' türünden başlıklar ve haberler kaplayacaktı. Ama sonuç, Alman teknik adamı üzecek şekilde olmadı ve bugün, yedi maç sonunda Galatasaray puan tablosunun en üstünde en yakın rakibi Beşiktaş'ın beş puan önünde oturuyor. Sarı-Kırmızılıların bir başka ezeli rakibi Fenerbahçe'yle olan puan farkı da yedi.
Alman teknik direktör, maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında, karşılaşmadan önce son 10 saatteki gelişmelerden sonra işlerinin zor olduğunu belirtirken, "Bizim kulübümüzün de kimi kuralları var. Benim görevim o kuralları uygulamak ve uyguladım. Bunların tamamı benim düşüncelerim değil ama sezon başında kulübün çıkarları için ortak aldığımız kurallar vardı. Benim için o konu tamamıyla kapanmıştır. Bu olaylar bugünkü maça yönelikti, yarından itibaren her şey sürecek" diye konuştu.
'Kuralları herkes biliyor'
"Yönetim kurulu, bugün yaptıklarımı, haziran ayında benden istemişlerdi" ifadesini kullanan Feldkamp, şöyle devam etti: "Benden istediklerini yaptım yalnızca. Şimdi o kararı almadan önce yönetimle görüşmedik, aldıktan sonra da yönetimin sonuna dek arkamızda olduğunu gördük."
Alman çalıştırıcı, basın mensuplarının "Bu futbolcuları uyarabilirdiniz" demesi üzerine de, "O tür bir uyarıya gerek yok. Sezon başından beri Florya'dayız, kuralları herkes biliyor ama bir daha hatırlatmaya gerek yok" dedi. Maç taktiğini değiştirmenin kendisi için zor olduğunu da belirten Feldkamp, "Asıl bu gelişmelerden dolayı oluşan atmosfer çok zor oldu. Burada hiçbir şey olmamış gibi, basit bir şey olmuş gibi göstermek tamamıyla yalan olur" diye konuştu.
Feldkamp, bu konuyla ilgili futbolculara bir konuşma yasağı koymadığını da belirtirken, bu kararı vermesini de, "30 yıldır bu mesleği yapıyorum. İyi insanların 10 kararından 8'i doğru olur".
Beşiktaş maçında iyi bir oyun ortaya koyan Arda'ya övgüler yağdıran Feldkamp, "Onun için de böyle bir maçı oynamak kolay değildi" dedi. Alman çalıştırıcı, "Arda'nın böyle önemli bir dönemde bu sorumluluğu üstlenip, böyle mücadele ortaya koyması beni etkiledi. Ancak beni bu maçta üzen tek şey, ikinci golü bulabileceğimiz pozisyonu değerlendirmeyip, hemen golü yememizdi. O beraberlik maçı terse getirebilirdi" diye konuştu. (Spor Servisi)